Artykuł sponsorowany Rozwój polskich dróg

Rozwój polskich dróg

Olbrzymie  nakłady budżetu krajowego, a także samorządowego danych rejonów pozwala na wznoszenie coraz to większych ilości dróg krajowych, ekspresowych, mostów, a także dróg gminnych, powiatowych oraz miejskich. Polska infrastruktura drogowa w ciągu ostatnich kilku lat polepszyła swoją jakości kilkukrotnie. Jednym z czynników nowej polityki dotyczącej infrastruktury komunikacyjnej było wydarzenie organizowania europejskich mistrzostw piłki nożnej EURO 2012.

Fundusze europejskie wpływają na infrastrukturę drogową

Fundusze europejskie znacznie wpływają na infrastrukturę drogową w Polsce. Jednym z programów strukturalnych jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, który zakłada rozwój sieci drogowej i transportu multimodalnego oraz rozwój infrastruktury drogowej dla miast – odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego, a także zapewnienie połączenia ich z drogami krajowymi o wysokich standardach użytkowych. Drugim funduszem strukturalnym, który pomaga rozwijać polskie drogownictwo, jest  program Łącząc Europę, na który wydano łącznie blisko ponad 26 miliardów euro. Warto pamiętać o tym, że wymienione programy są bardzo świetnie wykorzystywane przez włodarzy gmin i powiatów, którzy zawsze podejmują współprace z najlepszymi wykonawcami, a także z firmami obsługującym zamówienia publiczne w zakresie projektowania i sprawowania nadzoru inwestorskiego w branży drogowej. Jedną firm o wielu zrealizowanych projektach jest biuro projektowe Motyles, które większość swoich przetargów zrealizowała na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Program rozwoju infrastruktury drogowej – dlaczego jest taki ważny?

Programy Ministerstwa Infrastruktury związane z gminnymi i powiatowymi drogami pozwalają na zwiększenie dostępności komunikacyjnej na terenie całego kraju. Przekłada się to na wzrost gospodarczy państwa (nowoczesne i przejezdne drogi są wyznacznikiem wysokiego poziomu ekonomicznego danego kraju). To właśnie uznawanie infrastruktury drogowej za kluczowy czynnik stymulujący wzrost ekonomiczny danego regionu i poziomu życia na jego terenie pozwala na dynamiczne modernizacje dróg. Świetnym przykładem są inwestycje przeprowadzone w województwie kujawsko-pomorskim na odcinku Włocławek-Ciechocinek oraz ich okolic, gdzie powstały węzły drogowe „Pikutkowo”, „Brzezie”, „Odolion” czy „Czerniewice”. To one umożliwiają w tym rejonie na szybkie przemieszczania się trasą europejską E75 czy dostanie się na autostradę A1, łączącą dzisiaj województwo łódzkie z województwem pomorskim. Takie inwestycje wymagają jednak sprawnej obsługi nadzoru inwestorskiego i odpowiedniego zaprojektowania – polskie biura projektowe związane z drogownictwem, są cenione w całej Europie.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas