Artykuł sponsorowany Najczęstsze błędy podczas projektowania instalacji centralnego ogrzewania

Najczęstsze błędy podczas projektowania instalacji centralnego ogrzewania

Projektowanie instalacji centralnego ogrzewania tylko na pierwszy rzut oka wydaje się być łatwym zadaniem. Tak naprawdę wykonanie projektu wymaga dużej uwagi, dokładności oraz zwrócenia uwagi na wiele detali. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego przedstawimy dzisiaj najczęstsze błędy popełniane na etapie projektu instalacji centralnego ogrzewania.

Czym skutkują błędy w obliczeniu strat ciepła?

Wydaje się, że błędy w doborze źródła ciepła mogą skutkować tylko tym, że po prostu będzie nam zimno. Okazuje się, że można pójść za daleko w drugą stronę i przeszacować źródło ciepła. Jeżeli w projekcie znajdzie się „przewymiarowane” urządzenie, to przede wszystkim odczujemy to w kosztach zakupu, które będą zdecydowanie wyższe. Po drugie w takiej sytuacji cała instalacja będzie pracować ponad swoje optimum. Oznacza to szybsze zużywanie się poszczególnych podzespołów w tym przede wszystkim źródła ciepła. Ponadto obniżeniu ulega sprawność całej instalacji. Do tego wzrasta poziom emisji szkodliwych substancji oraz koszt paliwa.

Jaki wpływ mają błędnie dobrane grzejniki?

Kolejnym efektem błędów na etapie obliczania strat ciepła jest zastosowanie grzejników, które są niedopasowane do potrzeb pomieszczenia. Zbyt mały grzejnik nie zapewni odpowiedniej wydajności oraz dostawy wystarczającej ilości ciepła. Źle dobrane grzejniki znacznie utrudniają regulację całej instalacji. Na pewno mniejsze konsekwencje będzie miało dobranie grzejników o zbyt dużej mocy. Sporym problemem będzie niepoprawne dobranie tylko części grzejników. W takiej sytuacji wyregulowanie instalacji okaże się niemożliwe.

Czym skutkuje brak obliczeń przepływu wody?

Istotnym czynnikiem decydującym o poprawnym działaniu instalacji jest prędkość przepływu wody. Zbyt duża prędkość może powodować charakterystyczny hałas w elementach regulacji instalacji. Hałas ten ma formę szumu, który dochodzi z okolic zaworu przy grzejniku.

Na co wpływa niepoprawne rozmieszczenie czujników temperatury?

Projektowanie instalacji obejmuje również rozmieszczenie czujników temperatury. Powinny się one znaleźć w tzw. miejscach reprezentatywnych dla całego budynku. Jeżeli zostaną umieszczone w punktach, w których pojawiają się dodatkowe zyski ciepła (wynikające z działania promieni słonecznych, kominka etc.), to spowodują one zbyt szybkie wyłączanie kotła. To z kolei wywoła efekt niedogrzania. Jeżeli czujniki będą na przykład w pobliżu drzwi wejściowych, gdzie temperatura jest niższa, będą prowadzić do przegrzania pomieszczeń.

Czym skutkuje niewłaściwa izolacja rur?

Projekt instalacji powinien również zawierać informacje dotyczące izolacji rur. W przypadku ogrzewania wysokotemperaturowego formę izolacji powinna stanowić wełna mineralna. Zupełnie nie nadaje się do tego celu otulina z pianki polietylenowej. Pianka jest tania i prosta w montażu, ale topi się w wysokiej temperaturze.

Dlaczego należy przeprowadzić próby szczelności instalacji?

Bardzo ważnym etapem jest próba szczelności instalacji. W przypadku ogrzewania podłogowego taka próba jest wręcz obowiązkowa. Weryfikacja szczelności instalacji polega na napełnieniu całego układu wodą oraz obserwacji jej ciśnienia. Spadek ciśnienia może świadczyć o nieszczelności w danym miejscu. Po zabudowaniu instalacji lokalizacja uszkodzenia może być dużo trudniejsza a jego usunięcie kosztowne.

Jaki wpływ na instalację ma ciąg kominowy?

Warto pamiętać o odpowiednim dopasowaniu ciągu kominowego do  parametrów kotła. Pewnym ułatwieniem jest fakt, że informacja o wymaganym ciągu bądź wysokości komina znajduje się przeważnie w dokumentacji technicznej kotła. Zbyt mały ciąg może doprowadzić do pogorszenia parametrów pracy kotła, wzrostu emisji oraz obniżenia sprawności urządzenia.

Wykonanie instalacji centralnego ogrzewania bez projektu jest możliwe, ale wysoce ryzykowne. Dlatego warto skorzystać z usług firmy Projektowanie i Nadzory prowadzonej przez Panią Edytę Hoszwę. Firma działająca na terenie Krakowa zajmuje się profesjonalnym projektowaniem różnego rodzaju instalacji sanitarnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas