Materiał Partnera Jakie właściwości ma beton komórkowy?

Jakie właściwości ma beton komórkowy?

Beton komórkowy jest popularnie wykorzystywany do budowy domów, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Wykorzystuje się go przede wszystkim do stawiania ścian i wykonywania stropów. Jak każdy materiał budowlany ma swoje zalety i wady. Regularnie pojawiają się nowe rodzaje betonu komórkowego. Różnią się nieco właściwościami.

Co to jest beton komórkowy?

Beton komórkowy wyróżnia się najmniejszą wagą spośród wszystkich odmian betonu. Jego powierzchnia jest porowata, czyli inaczej mówiąc składa się z komórek. Produkuje się go poprzez wprowadzenie gazu do plastycznej mieszanki cementowej. Zwykle powietrze zajmuje 60-85% objętości. Może być wprowadzone dwoma różnymi sposobami. W zależności od tego, jaki sposób zastosowano, wyróżniamy gazobeton i pianobeton. Eurocement Sp. z o.o. Sp.j. Producent cementu zwraca uwagę na to, że beton komórkowy ma wyśmienite właściwości izolacyjne. Występuje w formie mniejszych i większych bloczków. Składa się przede wszystkim z wapna i cementu. Na wytrzymałość betonu wpływa również kruszywo. Najczęściej do produkcji wykorzystuje się piasek lub popioły lotne. W przypadku białego betonu komórkowego, użyto piasku.

Kiedyś popularnie używano popiołów lotnych. Wtedy beton komórkowy miał charakterystyczny szary kolor. Do produkcji tego materiału budowlanego używany jest również spulchniacz. To właśnie on przyczynia się do powstania w betonie komórkowym pęcherzyków powietrza o charakterystycznym kształcie. Wpływa na lekkość betonu. Gwarantuje wspaniałe parametry izolacyjne. Do powstania pęcherzyków wykorzystuje się najczęściej pastę aluminiową lub proszek.

Jakie właściwości ma beton komórkowy?

Beton komórkowy ma doskonałe właściwości izolacyjne. Wyróżnia się dużą wytrzymałością. Można go łatwo obrobić. Dlatego coraz więcej inwestorów wybiera właśnie beton komórkowy.

Do postawienia ścian w budynku kilkukondygnacyjnym warto wybrać wytrzymały beton komórkowy o najniższej gęstości. Nie sprawdzi się zbyt dobrze do budowy ścianek działowych. Nie zapewnia bowiem dobrej izolacji akustycznej. Gęstość materiału wpływa na jego właściwości termoizolacyjne. Jeśli zależy nam na dobrej izolacji cieplnej, koniecznie wybierzmy beton komórkowy o gęstości na poziomie 300-400 kg/m3. Można z niego zbudować nieocieplone ściany jednowarstwowe.

Jest niepalny i ognioodporny. W przypadku pożaru nie rozprzestrzenia ognia. Dzięki temu będziemy mieli czas na spokojną ewakuację. Beton komórkowy oznaczony jest symbolem A1. To oznacza, że wykazuje doskonałą odporność ogniową. Pod wpływem ognia beton nie będzie się nagrzewał i emitował toksycznych substancji. Jest przyjazny dla środowiska, wytrzymały, mrozoodporny oraz łatwy w obróbce i montażu. Beton nie starzeje się, jest odporny na korozję, pleśnie, grzyby i mikroorganizmy.

Opracowanie:

Eurocement Sp. z o.o. Sp.j. Producent cementu

Wejherowo , Przemysłowa 36

Podziel się