Artykuł sponsorowany Jak ustala się skład mieszanki betonowej?

Jak ustala się skład mieszanki betonowej?

Na beton składają się 4 podstawowe elementy – woda, piasek, cement i kruszywo. Przygotowując zaprawę betonową jako spoiwo cegieł czy bloczków betonowych nie używa się kruszywa. Zdaje się więc, że wykonanie betonu nie powinno stanowić problemu. Okazuje się jednak, że istnieje mnóstwo zmiennych, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania składu betonu. W ten sposób można dostosować go do konkretnych wymagań konstrukcyjnych projektu.

W jaki sposób przygotowuje się beton?

Przy wznoszeniu budynków jednorodzinnych i prostych konstrukcji murowanych zwykle stosuje się beton B20, czyli wg nowej normy C16/20. Klasa jakości betonu mówi o jego wytrzymałości na ściskanie, która w tym przypadku wynosi 16 MPa na próbkach w kształcie walca i 20 MPa na próbkach sześciennych. Specjaliści w dziedzinie betonu towarowego, firma IMPEX-BETON z Łask k. Łodzi, wskazują, że proporcje składu betonu ustala się według klasy, jaką taka mieszanka ma spełniać. Biorąc pod uwagę ww. beton C16/20 proporcje na 120 litrów gotowej mieszanki są następujące:

  • 1 worek cementu o wadze 25 kg;

  • 60 kg piasku;

  • 140 kg kruszywa o ziarnistości do 16 mm;

  • 10–12 litrów wody.

Dzięki zachowaniu takiej proporcji cementu do piasku i kruszywa możliwe jest stworzenie betonu o ustalonym poziomie wytrzymałościowym.

Co jeszcze ma wpływ na skład mieszanki betonu?

Wytrzymałość na ściskanie to główny parametr betonu. Nie jest on jednak jedynym, który trzeba wziąć pod uwagę. Kolejna kwestia to pora wylewania betonu na placu budowy, a co za tym idzie temperatura otoczenia. Mieszanki betonowe zachowują się inaczej w ujemnej temperaturze i wymagają innej ilości wody podczas letnich prac budowlanych. Poza tym konieczne jest ustalenie konsystencji oraz urabialności betonu, by mógł szczelnie i jednorodnie wypełnić firmy, do których ma być wylany. Inny beton stosuje się do chudziaków czy ław fundamentowych inny natomiast do stropodachów. Klasa wytrzymałości jest oczywiście ustalana według zaleceń architektonicznych. Jednak urabialność oraz konsystencja mogą być ustalane indywidualnie według zaleceń kierownika budowy. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu składu betonu do wymagań konstrukcyjnych budynki mogą stać przez dziesiątki lat bez uszczerbku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas