Materiał Partnera Jakie są zalety stosowania płyt gipsowo-kartonowych?

Jakie są zalety stosowania płyt gipsowo-kartonowych?

Płyty gipsowo-kartonowe zyskały dużą popularność jako materiał do wykończania ścian, sufitów czy skosów na poddaszu. Tworzy się z nich również ścianki działowe, które umożliwiają szybkie rozdzielenie określonej przestrzeni. Czym wyróżniają się płyty gipsowo-kartonowe? W jakich wnętrzach nie powinno się ich montować i komu zlecić instalację? Zapytaliśmy ekspertów z branży budowlanej!

Czym są płyty gipsowo-kartonowe?

Płyty gipsowo- kartonowe – jak sama nazwa wskazuje – produkowane są z gipsu, który jest zabezpieczony kartonem. Wykorzystuje się je do suchej zabudowy wnętrz, a w przypadku domów szkieletowych, płyty regipsowe, stanowią wręcz podstawowy materiał w wykończeniu wnętrz pod klucz. Warto wspomnieć również o tym, że płyty gipsowo-kartonowe wytwarzane są tylko z ekologicznych surowców. Nie zawierają żadnych substancji chemicznych, dlatego też nie mają negatywnego wpływu na zdrowie  użytkowników budynku czy środowisko naturalne.

Zalety stosowania płyt regipsowych

Jak podkreśla specjalista z firmy ogólnobudowlanej „Rembud” – największą zaletą płyt gipsowo-kartonowych jest dowolność ich formowania i łatwość instalacji. Materiał ten można układać na klej, co jest najprostszym rozwiązaniem, lub też montować na stelażach, co wymaga już pewnej wprawy i doświadczenia. Duża plastyczność płyt regipsowych pozwala na uzyskanie powierzchni w kształcie łuku, co jest niezwykle trudne w przypadku tynków tradycyjnych. Dzięki nim można skutecznie zamaskować niedoskonałości ścian czy sufitów, bez konieczności renowacji powierzchni. Materiał ten odznacza się także wysoką estetyką, pod warunkiem, że jego montażem zajmą się specjaliści.

Samodzielny montaż płyt regipsowych może być trudny dla laika. Zazwyczaj wiąże się to ze zniszczeniem części materiału, gdyż jest on delikatny. Wszelkie wgniecenia czy nierówne cięcia będą niestety widoczne już na pierwszy rzut oka. Decydując się na pomoc ekipy budowlanej, możemy być pewni, że montaż płyt regipsowych przebiegnie szybko i zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Z racji tego, że gips posiada zdolność wchłaniania wody, stworzonych na jego bazie płyt nie zaleca się stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (przekraczającej 85%).

Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych

W budownictwie mieszkaniowym bardzo często wykorzystuje się ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych do rozdzielania pomieszczeń. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze i szybsze niż stawianie tradycyjnych ścian murowanych, na co dodatkowo trzeba uzyskać zezwolenie. Czy ściana z regipsu dobrze spełnia swoje zadanie? Jak najbardziej! Wysokiej jakości ścianki działowe cechują się dobrą izolacją akustyczną i termiczną. Są ognioodporne, a dzięki impregnacji, mogą być też stosowane w kuchniach i łazienkach. Można je również zaaranżować zgodnie ze swoimi upodobaniami, dzięki czemu staną się integralną częścią całości mieszkania.

Opracowanie:

Rembud F.H.U. Jerzy Tabaka

Szczecin , Pastelowa 17

Podziel się