Materiał Partnera Jakie są popularne rodzaje kamieni dekoracyjnych do ogrodu?

Jakie są popularne rodzaje kamieni dekoracyjnych do ogrodu?

Kruszywo ogrodowe to istotny element nowoczesnych, ogrodowych aranżacji. Jest ono umieszczane w donicach, wokół ścieżek i służy nie tylko do ozdoby, ale też do ochrony wrażliwych korzeni roślin przed wysychaniem oraz atakami szkodników czy porastaniem chwastów. Kolorystykę i rodzaj kamieni dekoracyjnych można obecnie bez trudu dopasować do każdej przestrzeni. W naszym artykule przedstawiamy, jakie są popularne rodzaje tych ozdobnych minerałów.

Główny podział kamieni ogrodowych wynika z technologii ich pozyskania – kamyki mogą być pochodnymi mechanicznego procesu łamania dużych fragmentów skał lub ich naturalnego rozpadu, w wyniku erozji (wypłukiwania), obłupania oraz samoczynnego niszczenia minerału pod wpływem zmiennych temperatur albo intensywnego oddziaływania wiatru.

Kruszywa łamane

W trakcie mechanicznej obróbki skał: granitu i bazaltu, powstają kruszywa łamane, takie jak: grys, żwir lub tłuczeń. Są one często stosowane jako dekoracja przydomowego ogrodu – grysy wyróżnia zarówno atrakcyjna cena, jak i bogata kolorystyka, od bieli, szarości, zieleni po odcienie czerwieni i marmuru, co pozwala stworzyć stylowe rabaty.

Do tworzenia urokliwych, ogrodowych ścieżek właściciele posesji często wybierają wielobarwny żwir płukany lub tłuczeń granitowy, o charakterystycznym, nieregularnym kształcie. Gęsta, żwirowa podsypka sprawia, że teren zielony zyskuje naturalność i elegancję. Kruszywa dekoracyjne tego typu można znaleźć między innymi w sklepie Kosta, która od 2007 roku dostarcza klientom prywatnym i biznesowym materiały budowlane oraz wykończeniowe od sprawdzonych, polskich producentów.

Kamienie dekoracyjne naturalne

Niebanalną kompozycję ogrodową można stworzyć, stosując naturalne minerały, powstałe w wyniku erozji, takie jak: otoczaki, popularnie określane jako polne kamienie. Materiał ten jest wyjątkowo trwały, oprze się wilgoci, zmiennym temperaturom, nasłonecznieniu. Otoczaki mają zróżnicowaną wielkość, od kilku milimetrów do nawet kilkudziesięciu centymetrów, co ułatwia ich wkomponowanie do każdej, nawet najbardziej finezyjnej rabaty.

Polne kamienie występują w wielu odcieniach, zaś najchętniej wybierane są obecnie otoczaki białe, które świetnie podkreślają stylizacje nowoczesne i minimalistyczne, rozświetlając posesję. Do ogrodów angielskich lub japońskich, gdzie priorytetem jest naturalność oraz bogactwo kształtów i barw, warto zastosować otoczaki kolorowe, które doskonale współgrają z różnorodnymi odcieniami kwiatów.

Opracowanie:

Kosta Kłósek, Kędzior Spółka Jawna

Tuchów , Tarnowska 24

Podziel się