Artykuł sponsorowany Rodzaje szczeliw

Rodzaje szczeliw

Szczeliwa – jak sama nazwa wskazuje – zapewniają szczelność. Materiały te posiadają odpowiednie właściwości i znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W zależności od potrzeby dostępne są ich różne rodzaje. Na jakie szczeliwa możemy wskazać? Czym się charakteryzują? Gdzie dokładnie i w jakim celu są wykorzystywane? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Najważniejsze cechy szczeliw

Materiały pełniące funkcje szczeliw przede wszystkim wyróżnia duża elastyczność, miękkość i wysoki stopień wytrzymałości mechanicznej. Te ich cenne właściwości sprawiają, że są one w stanie dokładnie dopasować się do stosowanych powierzchni, a tym samym zapewnić im bardzo dobrą szczelność. Szczeliwa przyjmują różne formy, w tym i plecionych sznurów. Materiały te można podzielić według kilku kryteriów. Pierwszym z nich jest pełniona funkcja.

Podział szczeliw ze względu na odgrywaną rolę

Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni z Centrum Uszczelnień w Wolbromiu:

Szczeliwa termoizolacyjne powszechnie wykorzystywane są w celu ograniczania strat energetycznych oraz zabezpieczania maszyn przed niekontrolowanym przegrzaniem. Stanowią bardzo dobrą izolację wszystkich narażonych na wystąpienie tego zjawiska elementów. Dodatkowo szczeliwo zabezpiecza przed wydostaniem się na zewnątrz gazów powstałych w urządzeniach takich jak np. piece, kotły, suszarki czy wysokotemperaturowe linie technologiczne.

Szczeliwa i sznury służą również do uszczelniania spoczynkowego i ruchowego elementów maszyn takich jak np. różnego rodzaju pompy czy urządzenia wirujące oraz zaworów i zbiorników. Z uwagi na realizowane zadania i przeznaczenie ten typ materiałów określamy jako szczeliwa techniczne.

Rodzaje szczeliw a materiał i sposób wykonania

Szczeliwa i sznury produkowane są z surowców, które są w stanie zagwarantować wszystkie konieczne dla materiałów uszczelniających cechy. I tak mamy szczeliwa syntetyczne i naturalne, a wśród nich m.in. szczeliwa teflonowe, grafitowe, węglowe czy szklane i filcowe.

Dobry przykład stanowią dwa ostatnie bardzo często wykorzystywane do uszczelniania materiały. Odpowiedni splot i tekstura szczeliwa szklanego gwarantuje bowiem właściwy poziom sprężystości i trwałości, a co za tym idzie doskonałą izolację cieplną. Ponadto wysoki stopień odporności na chemikalia rozszerza jego zastosowanie także na urządzenia, wchodzące w skład aparatury chemicznej. Filc zaś to uszczelniacz, którego znakiem rozpoznawczym jest elastyczność, gwarantowana przez spilśniane i najczęściej wełniane włókna wchodzące w jego skład.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas