Materiał Partnera Rodzaje kruszyw budowlanych

Rodzaje kruszyw budowlanych

Kruszywa budowlane mogą służyć głównie jako składniki do różnych zapraw czy betonów, ale nie tylko, ponieważ można z nich korzystać też do utwardzania podłoża. Na rynku znajduje się mnóstwo rodzajów kruszyw, od naturalnych po sztuczne, a każde z nich posiada różne właściwości i nadaje się do innych, wyspecjalizowanych zadań. Jest on stosowany do ogromnej ilości prac, przez co okazuje się, że zazwyczaj jest po prostu niezbędne do prawidłowego wykonania niektórych czynności.

Zastosowanie kruszywa

Kruszywo jest wydobywane podczas recyklingu, lub metodą kopalnianą. Dzięki recyklingowi kruszywo powstaje na skutek przerobienia gruzu np. ze starych budynków, który zostaje poddany przetworzeniu i uszlachetnieniu. Istnieje wiele rodzajów kruszyw, stosuje się je do wytwarzania zapraw, betonów, czy innych mieszanek, jako podkład pod asfalt czy tory. Nadaje się również do uszorstniania ulic zimą, na zasypkę, można z jego pomocą podwyższyć teren, przygotować podłoże pod kostkę brukową lub podjazd.

Rodzaje kruszywa

Kruszywa budowlane można dzielić ze względu na ich postać, czyli wyróżniamy kruszywa drobne, ziarenka o wymiarach nie większych niż 4 milimetry, kruszywa grube, ziarenka o wymiarach większych niż 4 milimetry, lub kruszywa o ciągłym uziarnieniu, czyli jest to po prostu mieszanka kruszyw drobnych z kruszywami grubymi. Istnieją też kruszywa wypełniacze, czyli ziarenka o wielkościach nie przekraczających 0,06 milimetra. Kruszywa można dzielić też w oparciu o ich gęstość, czyli lekkie - gęstość poniżej 1800 kilogramów na metr sześcienny, zwykłe - o gęstościach od 1800 do 3000 kilogramów na metr sześcienny, lub ciężkie, o gęstości przekraczającej 3000 kilogramów na metr sześcienny. Na rynku można spotkać kruszywa pochodzenia organicznego, lub mineralnego, a w każdej z tych grup możemy spotkać dodatkowo kruszywa wytworzone w wyniku recyklingu, odpady, lub sztucznie wykonane. Wśród kruszyw organicznych możemy wymienić trociny, wióry, strużki, styropian czy granulat styropianowy. Naturalne kruszywa są otrzymywane podczas erozji skał, lub rozdrobnienie luźnych skał. Pozyskiwać można je również podczas wykopalisk. Kruszywa sztuczne z kolei powstają na skutek modyfikacji kruszyw mineralnych.

Jeżeli chciałbyś zamówić kruszywo, ale nie wiesz jakie najlepiej sprawdzi się do wykonywanych przez Ciebie prac, wystarczy zapytać o pomoc profesjonalistów z firmy Ceramot sp.j. Motyka, Pawlica, których specjalizacją już od 1983 roku jest wytwarzanie oraz sprzedaż kruszyw budowlanych.

Opracowanie:

Ceramot sp.j. Motyka, Pawlica

Buków , Krzyżanowicka 1

Podziel się