Artykuł sponsorowany Jakie informacje o budynku pozwala uzyskać audyt energetyczny?

Jakie informacje o budynku pozwala uzyskać audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to zespół czynności zmierzających do zmniejszenia energochłonności budynku. Tak się składa, że w naszym kraju zużycie energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej jest prawie dwa razy większe niż w innych europejskich krajach o porównywalnym klimacie. Przeprowadzanie audytów ma za zadanie zmniejszyć te proporcje. Ich cel to zmniejszenie nakładów na energię. Czego można dowiedzieć się z dokumentacji audytu?

Na czym polega audyt energetyczny?

Właścicielom nieruchomości i zarządcom budynków nie jest łatwo prawidłowo gospodarować energią. Z pomocą przychodzi im audyt energetyczny. Jest to zbiór takich czynności prowadzonych na terenie budynku, które z założenia powinny pomóc wypracować sposoby na zmniejszenie nakładów na energię.

Badania, które przeprowadzają takie firmy, jak PROMIAST, polegają na określeniu pewnych faktów związanych ze zużyciem energii w konkretnym budynku lub zespole budynków. Dotyczy on między innymi stanu technicznego nieruchomości i kosztów energii potrzebnych do jej eksploatowania. Podczas tych czynności zapada decyzja, co należy zmienić lub zmodernizować. Przy okazji określa się jakie rozwiązania naprawcze należy wprowadzić i jaki będzie przypuszczalny koszt takich inwestycji. Wnioskami końcowymi audytu mogą być propozycje dotyczące sposobu pozyskania środków na usprawnienie systemu zużywania energii.

Jakie informacje uzyskuje się z przeprowadzonego audytu energetycznego?

Po przeprowadzeniu audytu energetycznego właściciel nieruchomości lub jej zarządca otrzymuje dokument, z którego może odczytać wiele przydatnych informacji. Przede wszystkim jest tam wskazówka, co należy zrobić, aby gospodarowanie energią było bardziej efektywne. Do tego dołączony jest również wstępny kosztorys proponowanych zmian.

Audyty energetyczne budynków wskazują również, kiedy należy wdrożyć zmiany i jakich można oczekiwać przy tym korzyści w perspektywie wskazanego okresu. Są to informacje prognozujące zmniejszenie nakładów na ogrzewanie, oświetlenie i ograniczenie kosztów związanych z wykorzystywaniem instalacji. Niekiedy wskazaniem umieszczonym w audycie jest całkowita wymiana źródeł ciepła.

Niekiedy przeprowadzenie audytu energetycznego jest konieczne przy staraniach o dotacje na modernizację instalacji elektrycznej lub cieplnej. Jednostka udzielająca dotacji czy nawet kredytu wymaga, aby cel i założenia audytu był jasno określone. Zawarte w dokumencie informacje są również przydatne projektantom nowych rozwiązań.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter