Artykuł sponsorowany Jak często należy wykonywać okresowe przeglądy techniczne budynków?

Jak często należy wykonywać okresowe przeglądy techniczne budynków?

Okresowy przegląd techniczny budynku to sprawozdanie określające, czy jest on w odpowiednim stanie i nie zagraża przybywającym w nim osobom. Według przepisów prawa, właściciele budynków powinni zlecać wykonywanie dokładnych przeglądów odpowiednio wykwalifikowanym osobom. W przypadku wykrycia jakichkolwiek usterek powinny one zostać jak najszybciej naprawione, aby nie zagrażać bezpieczeństwu. Jak często wykonywać przeglądy techniczne budynków?

Przeglądy techniczne budynków wykonywane raz w roku

Częstotliwość wykonywania przeglądu technicznego budynku będzie zależna od tego, w jaki sposób użytkowany jest dany obiekt. Zazwyczaj wykonuje się przeglądy co roku bądź co pięć lat. W przypadku obiektów wielkopowierzchniowych trzeba kontrolować je także w systemie dwuletnim. Przeglądy techniczne budynków wykonywane raz do roku mają na celu sprawdzenie instalacji gazowych, a także przewodów kominowych. Analizie poddane zostają poszczególne elementy i instalacje budynku, które są narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Wykonując przegląd co roku, nie ma obowiązku sprawdzania instalacji elektrycznej.

Przeglądy techniczne budynków wykonywane dwa razy w roku

Przeglądy wykonywane co dwa lata dotyczą budynków wielkopowierzchniowych, których powierzchnia przekracza dwa tysiące metrów kwadratowych. Przeprowadzaniem przeglądów budynków o różnej wielkości zajmuje się m.in. przedsiębiorstwo budowlane Smart-Bud, oferujące inwentaryzacje architektoniczne i doradztwo techniczne. Przeglądy budynków wielkopowierzchniowych powinny być wykonywane przed okresem zimowym i zaraz po nim, najlepiej w okresie od czerwca do końca listopada. Podczas przeglądu sprawdzone zostają elementy budynku i instalacji narażone na działanie czynników atmosferycznych, a także instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska.

Okresowe przeglądy techniczne budynków co pięć lat

Raz na pięć lat należy dokonać przeglądu stanu technicznego budynku, zwracając szczególną uwagę na instalację elektryczną oraz piorunochronną. Konieczne jest sprawdzenie osprzętu, połączeń, a także zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń. Przeglądowi będą podlegać również urządzenia chłodnicze w systemie klimatyzacji. Specjalista dokonujący przeglądu powinien dodatkowo zwrócić uwagę na ogólną estetykę obiektu. Wykonywanie okresowych przeglądów technicznych budynków to obowiązek właścicieli oraz zarządców nieruchomości. Częstotliwość będzie zależała przede wszystkim od tego, jak użytkowany jest dany obiekt.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas