Artykuł sponsorowany Jaką ziemię stosuje się w ogrodach?

Jaką ziemię stosuje się w ogrodach?

Ogrodowa uprawa roślin wymaga specyficznych warunków, często odmiennych dla poszczególnych gatunków roślin. Każda roślina bowiem wykazuje inne wymagania glebowe. Dlatego większość doświadczonych ogrodników, doskonale wie jaki rodzaj ziemi zastosować pod uprawą i przywiązuje dużą wagę do jakości i składu podłoży glebowych. Dzisiaj wyjaśnimy, jaką ziemię stosuje się w ogrodach.

Dlaczego jakość gleby ogrodowej jest ważna?

Jakość gleby, a przede wszystkim jej skład, stopień zakwaszenia, zawartość związków mineralnych w dużym stopniu decyduje o dobrostanie roślin ogrodowych. Ziemi ogrodowa nie może być jałowa. Powinna zawierać dużo próchnicy, która  decyduje o jakości podłoża. Ziemia próchnicza ma charakterystyczną gruzełkowatą postacią, jest żyzna, pulchna i  napowietrzona. Łatwo chłonie i gromadzi wodę, co ma zasadnicze znacznie dla poprawnej wegetacji roślin.

Mieszanki ziem ogrodniczych

Do uprawy roślin ogrodowych stosuje się różne mieszanki ziem ogrodniczych o zróżnicowanej zawartości składników mineralnych i mikroelementów oraz o różnym pH. Dlatego producenci ziem ogrodniczych oferują wiele rodzajów podłoży o składzie dostosowanym do potrzeb określonych grup roślin. Jednym z nich jest aktywny w regionie Konina dostawca ziemi ogrodowej Żwirownia Gołąbek z Głodna, który sprzedaje również grysy, żwir i piasek płukany oraz kamienie dekoracyjne.

Jakie są rodzaje ziemi ogrodowej?

  • Ziemia kompostowa jest bogata w wartościowe składniki i wykazuje dużą zawartość próchnicy. Zalecana jest do roślin ozdobnych oraz do krzewów i drzew.

  • Ziemia wrzosowa pozyskiwana jest na wrzosowiskach i charakteryzuje się silnie kwaśnym odczynem. Sprawdza się do uprawy azalii, wrzośców, hortensji, różaneczników i rododendronów.

  • Ziemię liściową otrzymuje się po kompostowaniu liści drzew i krzewów. Może być stosowana do uprawy roślin, które nie wymagają kwaśnego podłoża.

  • Torf jest doskonałym dodatkiem do mieszanek ogrodowych. Bogaty jest w wiele składników odżywczych i mineralnych. Wyróżniamy torf wysoki, przejściowy i niski, w zależności od warunków powstawania i roślinności wchodzącej w jego skład.

  • Ziemia uniwersalna zawiera zbilansowaną zawartość składników odżywczych i dlatego stosowana jest przez początkujących ogrodników, zwłaszcza do roślin niewymagających specjalnych  warunków glebowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas