Artykuł sponsorowany Jak wyglądają prace przygotowawcze do wykopywania fundamentów?

Jak wyglądają prace przygotowawcze do wykopywania fundamentów?

Fundamenty zapewniają budynkowi solidność, dlatego też muszą być wykonane zgodnie z określonymi zasadami i wedle ustalonej kolejności. Prawie niemożliwe jest również naprawienie błędów wykonawczych na późniejszych etapach, dlatego tak istotne jest, aby fachowcy dbali o każdy szczegół podczas wykonywania tego typu prac. Jak powinno to wyglądać w praktyce? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Przeprowadzenie badań geotechnicznych

Zanim firma wykonawcza zajmie się wykonywaniem wykopów pod fundamenty, musi wiedzieć z jakim gruntem ma do czynienia. Istotne są takie informacje jak skład ziemi, poziom wód gruntowych, a także głębokość na której dochodzi do jego przemarzania. To w dużej mierze od tych parametrów zależeć będzie sposób kopania, a także głębokość na której zostaną posadowione fundamenty. Informacje te uzyskuje się dzięki badaniom geotechnicznym wykonywanym przez wykwalikowanych w tym zakresie specjalistów.

Usuwanie wierzchniej warstwy gruntu

Po zapoznaniu się z wytycznymi projektowymi i geotechnicznymi, wykonawca może przejść do wykonywania prac ziemnych. Pierwszym krokiem jest usunięcie warstwy humusu (jej głębokość to około 30 cm), czyli warstwy na której rosną rośliny. Jest to gleba bardzo żyzna, dlatego też na późniejszych etapach można ją ponownie wykorzystać. Do tego typu zadań firmy wykorzystują koparko-ładowarki, dzięki którym praca jest szybka i można wykonać ją także w trudniej dostępnym terenie.

Wytyczenie fundamentów i wykonanie wykopu

Kolejnym etapem jest wytyczenie ścian fundamentowych przez geodetę, który oznacza punkty konstrukcji, wbijając jednocześnie paliki sygnalizujące w jaki sposób powinna postępować ekipa wykonawcza. Dopiero na tym etapie rozpoczyna się właściwa praca, czyli wykonywanie wykopu. Współcześnie do tego celu również używa się specjalnych maszyn, przy czym zazwyczaj niezbędne jest również ręczne wyrównanie powierzchni tak, aby płaszczyzna fundamentów była odpowiednio przygotowana do przeprowadzenia kolejnych robót.  

Solidne fundamenty są niezbędne nie tylko w przypadku budynków, ale również innych konstrukcji, takich jak choćby elektrownie wiatrowe. Same gondole turbiny ważą prawie 400 ton, dlatego prawidłowo wykonany fundament jest niezbędny, aby struktura działała efektywnie i była trwała. Wykopami pod farmy wiatrowe zajmuje się m.in. firma Dagerwiatr z Radomska w woj. łódzkim, która tego typu pracami zajmuje się od ponad 15 lat, zarówno na terenie Europy, jak i Polski.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas