Materiał Partnera Jak w kilku krokach przeprowadzić remont łazienki?

Jak w kilku krokach przeprowadzić remont łazienki?

W trakcie przeprowadzania remontu w mieszkaniu najwięcej pracy czeka nas w kuchni oraz w łazience. Szczególnie duży problem mogą sprawiać niewielkie łazienki, w których trzeba wszystko dokładnie zaplanować, aby to pomieszczenie było funkcjonalne. Poza planowaniem niezbędne jest kucie płytek czy wymiana starych instalacji. Zatem jak w kilku krokach poradzić sobie z modernizacją łazienki?

Stworzenie planu remontu oraz usunięcie glazury

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w trakcie remontowania łazienki jest stworzenie odpowiedniego planu pomieszczenia, który będziemy chcieli uzyskać. Nie potrzebujemy fachowego projektu, aczkolwiek warto swoje wyobrażenia rozrysować na kartce, z uwzględnieniem wszelkich urządzeń sanitarnych, a także ich rozmiarów. Tworząc projekt łazienki, dobrze jest także dokonać wszelkich pomiarów w rzeczywistości, a nawet rozrysowanie ich w łazience i zobaczenie, jak nasz plan będzie się prezentował. To podstawowa rzecz, którą musimy wykonać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Oprócz planu dobrym pomysłem jest spisanie sobie wszystkich czynności, jakie musimy wykonać po kolei.

Pierwszą pracą z listy, którą wykonują fachowcy z firmy Artur Mozolewski Usługi Remontowo Budowlane z Moniek w województwie podlaskim, jest usunięcie starej glazury. Wpierw skuwamy okładzinę. Musimy przygotować się na to, że ten etap prac jest bardzo trudny pod względem fizycznym, ponieważ płytki mogą być bardzo trudne do usunięcia. Zatem trzeba uwzględnić to, że takie prace mogą trwać dość długo. Jeśli glazura została już skuta, wówczas będziemy mogli zobaczyć, w jakim stanie są rury i piony kanalizacyjne, a także gdzie dokładnie przebiega instalacja elektryczna.

Prace hydrauliczne i wykonanie podwieszanego sufitu

Może zdarzyć się tak, że rury, którymi przebiega woda, nie są w najlepszym stanie. Wówczas konieczna jest ich wymiana. Warto to zrobić, ponieważ kolejny poważniejszy remont łazienki będzie przeprowadzany za kilkanaście lat, a nikt nie chciałby w międzyczasie wszystkiego rozkuwać, jeśli doszłoby do awarii rur. Prace hydrauliczne związane są również z doprowadzeniem rur do wszelkich urządzeń, czyli pralki, wanny, umywalki oraz prysznica. Na tym etapie prac warto również zastanowić się nad wymianą grzejnika.

Nieraz dobrym pomysłem jest rozważenie wymiany starej instalacji elektrycznej, a także zmianę sposobu oświetlenia pomieszczenia oraz miejsc zlokalizowania np. gniazd elektrycznych czy włączników światła. Należy jednak pamiętać, że wymiana instalacji elektrycznej jest bardziej opłacalna, gdy remontujemy całe mieszkanie. Zmieniając oświetlenie, na pewno będzie rozważać instalację punktów halogenowych, które umieszcza się w podwieszanym suficie. Wtedy też konieczne jest stworzenie takiego sufitu. Wykonuje się go z płyt kartonowo-gipsowych, a do jego zalet zalicza się m.in. to, że może on zamaskować niektóre przewody czy rury.

Prace glazurnicze i wykończeniowe w łazience

Kolejnym etapem jest montaż płytek na podłodze i ścianach. Niekiedy zdarza się tak, że niezbędne jest wcześniejsze wyrównanie powierzchni. Dopiero na równą powierzchnię przykleja się glazurę. Na samym końcu pozostaje nam montaż urządzeń sanitarnych. Wanna, prysznic czy umywalką muszą być odpowiednio dobrane, aby całe pomieszczenie było nie tylko komfortowe, lecz również przyjemne dla oka. W mniejszych pomieszczeniach lepszym rozwiązaniem jest wybór prysznica, ponieważ w ten sposób zaoszczędzimy cenne miejsce.

Opracowanie:

Usługi Remontowo Budowlane Artur Mozolewski

Mońki , Białostocka 83 lok. 1

  • tel. 794 032 892

Podziel się