Materiał Partnera Malowanie ścian w mieszkaniu - co musisz wiedzieć?

Malowanie ścian w mieszkaniu - co musisz wiedzieć?

Jednym z etapów prac wykończeniowych jest malowanie ścian. Jest to część, która wymaga uważnego i odpowiedniego przygotowania ścian. Mowa tu o ich szpachlowaniu i nałożeniu gładzi. Co powinieneś wiedzieć o malowaniu ścian w mieszkaniu? O czym musisz pamiętać przed przystąpieniem do malowania ścian? O tym w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania.

Wybór farby - na co zwrócić uwagę?

Planując zmianę koloru ścian w mieszkaniu, warto na początku zastanowić się, jaki chcemy kolor farby. Podczas jego wyboru, powinniśmy wziąć pod uwagę jej właściwości, jakość, a także stopień połysku farby, czy grubość warstw potrzebnych do pokrycia ścian.

Na rynku możemy znaleźć szeroki wybór farb - jednak warto wybrać takie, które emitują jak najmniejszą ilość szkodliwych substancje, jak i takie, które są łatwe w czyszczeniu. Obecnie możemy wybrać powłoki dekoracyjne, które możemy czyścić nawet szczotką! Oprócz tego na pewno spotkamy się również z farbami o wysokiej paroprzepuszczalność - to najlepsza farba do zastosowania na kuchenne ściany. Jeśli dokonaliśmy już wyboru koloru, to przyszedł czas na przygotowanie ściany do malowania.

Jak przygotować ściany do malowania?

Jednym z niezbędnych elementów jest gruntowanie ścian - w każdym przypadku. Jest to proces polegających na wyrównaniu powierzchni ścian poprzez wypełnienie dziur. Inną ważną kwestią jest także oczyszczenie ściany z pyłu i brudu. Jeśli na ścianie znajdują się jakiekolwiek pęknięcia czy ubytki - konieczne będzie szpachlowanie, czyli inaczej mówiąc: wypełnienie ściany masą szpachlową. Ważnym krokiem w przygotowaniu ściany do malowania jest również odtłuszczenie ściany oraz jej wysuszenie.

Należy pamiętać, że proces przygotowania ściany do malowania jest bardzo ważny, gdyż to właśnie dzięki tym wszystkim zabiegom farba będzie znacznie lepiej trzymać się na powierzchni, natomiast nałożony kolor będzie jednolity.

Malowanie ścian to można by powiedzieć dość proste zadanie, jednak jeśli zależy nam na profesjonalnej usłudze, to warto wybrać do tego fachowców - np. Amelbud Radosław Ogorodnik, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nasze ściany będą pięknie się prezentować, a poza tym zaoszczędzimy trochę czasu.

Jak przebiega proces malowania?

Malowanie ścian składa się z paru etapów. Pierwszy z nich polega na nałożeniu białej emulsji farby - warto ją rozcieńczyć czystą wodą (ok. 25-25% zawartości). Podkładową warstwę emulsji nakłada się tylko na nowych ścianach, czyli takich, które nie były wcześniej malowane. Należy również pamiętać, aby malowanie ścian odbywało się w dogodnej temperaturze - najlepiej powyżej 10 stopni Celsjusza. Jest to proces, który powinien być szybko przeprowadzony, aby nie dopuścić do powstania zacieków. W jaki sposób nakładać farbę? Przede wszystkim powinno ją się nakładać w jedną stronę i wykonywać spokojne ruchy.

Jeśli do malowania ścian używamy dwóch kolorów, to należy pamiętać o zastosowaniu taśmy malarskiej, która zdziera się, zanim farba wyschnie. Pewnie zastanawiasz się, ile czasu minie niż ściany wyschną? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, gdyż czas schnięcia ścian jest zależny od kilku czynników takich jak rodzaj farby, czy warunki. Ostatnim już etapem malowania ścian jest ich dekorowanie - mamy do wyboru mnóstwo możliwości takich jak np. faktury na ścianie, malowanie za pomocą szablonów, czy wzory na ścianie.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, istnieje kilka bardzo ważnych elementów, o których należy pamiętać, zanim zabierzemy się za malowanie ścian. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że nie warto zabierać się za samodzielne malowanie ścian, jeśli nie mamy o tym żadnego pojęcia! W takim przypadku najpierw należy zapoznać się z kilkoma zasadami dotyczącymi malowania ścian lub wynająć firmę remontową, która wszystkim się zajmie.

Opracowanie:

Amelbud Radosław Ogorodnik

Białystok , Barszczańska 2 lok. 36

  • tel. 516 703 515

Podziel się