Materiał Partnera Jak uszczelnić okna przed zimą?

Jak uszczelnić okna przed zimą?

Choć obecnie stolarka drzwiowa i okienna produkowana jest zgodnie z wysokimi standardami jakości i termoizolacyjności, problem uszczelniania okien nadal pozostaje żywy. Wciąż bowiem jest wiele domów i mieszkań, zwłaszcza w starszym budownictwie, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia na okres zimowy. Kiedy wymiana okien jest niemożliwa pozostaje ich uszczelnianie. Efekt może być równie dobry.

Od lat w Polsce znane i praktykowane są domowe sposoby na uszczelnianie okien. Zwinięty w rulon koc czy dodatkowa firanka to jednak nie najlepsze sposoby na walkę z chłodem nadciągającym z zewnątrz.  W tej roli znacznie lepiej poradzi sobie specjalna taśma czy uszczelki. Inwestycja w nie nie tylko podniesie komfort termiczny domowników, ale też ma szansę przyczynić się do ograniczenia kosztów ogrzewania.

Uszczelnianie okien — samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Przez nieszczelne okna może uciekać naprawdę sporo ciepła. Według niektórych statystyk nawet 20%, a przy mroźniejszych zimach więcej. Trudno polemizować też z faktem, że siedzenie w pobliżu nieszczelnych okien jest mało komfortowe, a często nawet niemożliwe. Okazuje się, że choć problem najczęściej dotyczy właścicieli starej stolarki okiennej, to może też dotykać mieszkańców nowych obiektów mieszkalnych. Złej jakości okna, błędy na etapie montażu czy zużycie materiału okazują się bardzo uporczywe w późniejszej eksploatacji. Kiedy poprawki, remonty czy modernizacje nie wchodzą w grę, warto zlecić uszczelnianie okien specjalistom, np. z firmy No Problem. Samodzielne próby mogą skończyć się fiaskiem poprzez złe dobranie materiału uszczelniającego czy jego niepoprawny montaż w ramie. Nie każdy też wie, w jaki sposób sprawdzić stan uszczelek czy dokonać ich wymiany. Należy też pamiętać, że zaklejanie wentylatorów czy samodzielne, nieprofesjonalne uszczelnianie okien to działania, które mogą prowadzić do gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniu i powstawaniu grzyba oraz pleśni. Wentylacja, czyli obieg powietrza musi pozostać na niezachwianym poziomie.

Sposoby uszczelniania okien

Jak zatem bezpiecznie, szybko i skutecznie uszczelnić okna? Warto zweryfikować, w jakiej kondycji są uszczelki, gdzie występują szpary i jakiej są wielkości, dokręcić okucia okienne, wyrównać odpryskującą farbę (wyszlifować i pokryć substancją zabezpieczającą). Do uszczelniania najlepiej wybrać:

  • piankę uszczelniającą,
  • samoprzylepne uszczelki gumowe lub piankowe,
  • elastyczny silikon,
  • specjalistyczne taśmy.

Jak widzisz, wybór metod uszczelniania jest spory, a samo nakładanie poszczególnych produktów wymaga wprawy i znajomości odpowiedniej techniki. Jeśli nie masz wiedzy czy narzędzi do uszczelnienia okien, zostaw to zadanie specjalistom.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas