Materiał Partnera Ciepły i bezpieczny dom do którego wracamy z radością - czyli o potrzebie ocieplania budynków

Ciepły i bezpieczny dom do którego wracamy z radością - czyli o potrzebie ocieplania budynków

„My home, my castle”. To stare stwierdzenie pokazuje, jak istotne jest posiadanie własnego domu. Takie miejsce, które ma być nasza ostoja, opoką dającą poczucie bezpieczeństwa, powinno posiadać właściwości, dzięki którym stanie się dla nas ciepłe, miłe i bezpieczne. Prozaiczne wydaje się, że ocieplenie budynku doda mu cech zamku obronnego. To jednak prawda. Zimne, nieizolowane siedziby, które trudno ogrzać, nie dają poczucia komfortu. Chłodne, wilgotne  pomieszczenia nie są przytulne i trudno w nich być w pełni szczęśliwym.

Jak wybrać firmę, która spełni nasze oczekiwania, co do ocieplenia budynku?

Zanim rozpoczniemy proces izolacji i ocieplania naszego domu, warto sprawdzić kilka firm specjalizujących się w tej działalności. Dobre, sprawdzone firmy takie jak np. Usługi Remontowo-Budowlane "SKIBAR" Bartosz Skiba, posiadają świetnie prowadzone strony internetowe. Dobrze jest dokładnie je przejrzeć. W miarę możliwości trzeba też znaleźć opinie o zakładzie, a nawet wypytać o niego znajomych. Obecnie dobre firmy używają nowoczesnych technologii ocieplania i izolacji termicznej budynków. Profesjonalne ocieplanie i izolacja obejmuje nie tylko ściany budynku. Izolować trzeba stropy, poddasza, fundamenty, a nawet podłogi. Takie szczegółowe i dokładne działanie zwiększy możliwości izolacyjne budynku, a przy okazji obniży koszty jego eksploatacji. Ciepło utrzymuje się dłużej i dom nie wymaga tak intensywnego i częstego ogrzewania.

Jak przebiega prawidłowe ocieplanie i izolowanie budynków?

Kiedy już zdecydujemy się na konkretną firmę, warto wiedzieć, jakiej techniki ocieplania  używają. Zdecyduje to o przyszłych kosztach remontu. Do najbardziej popularnych materiałów izolacyjnych   należą:

  • celuloza i pianka poliuretanowa (PUR),
  • polistyren ekstrudowany (XPS) – nowoczesny materiał ociepleniowy,
  • włókna celulozowe i pianka poliuretanowa – nietypowe metody ociepleń,
  • styropian i wełna mineralna – najpopularniejsze do ocieplania domu.

Wybór termoizolacji zależy od naszych preferencji, wieku budynku, powierzchni ścian, materiału, z którego budynek został wykonany, kwoty, jakie można przeznaczyć na ocieplenie i izolację.

Dlaczego warto ocieplić cały dom?

Wydaje się, ze w sezonie letnim izolacja i ocieplenie nie będą nam potrzebne. Nic bardziej błędnego! Zastosowanie izolacji termicznej spowoduje, że zimą dom utrzyma ciepło, ale latem powstrzyma męczące upały. Decyzja o ociepleniu to także spora oszczędność w budżecie domowym. Nie będzie to odczuwalne od razu, ale już po roku okaże się, że nie trzeba wypełniać kotłowni paliwem po sufit, aby ogrzać nasz dom. Dobrze zaizolowany, nie oddaje dużo energii i wczesne ranki mogą być przyjemnie ciepłe jesienią i zimą. W takim domu mieszka się miło i przytulnie.

Podziel się