Artykuł sponsorowany Docieplanie budynków w świetle prawa budowlanego. Co warto wiedzieć?

Docieplanie budynków w świetle prawa budowlanego. Co warto wiedzieć?

Docieplanie budynków to sposób na zmniejszenie uciekania ciepła z budynku. Żeby wykonać tego typu prace, konieczne może okazać się złożenie wniosku o pozwolenie. Prawo dokładnie określa, kiedy taki dokument musi zostać zaniesiony do przypisanego urzędu. Na szczęście nie muszą martwić się tym właściciele większości domów jednorodzinnych czy działek. Nowelizacja z 2015 roku mówi dokładnie, kiedy i co należy zgłosić.

Kiedy i jakie dokumenty należy zanieść do urzędu?

Przed rozpoczęciem prac remontowych polegających na dociepleniu budynku, należy sprawdzić, czy nie jest wymagane ich zgłoszenie albo wystąpienie o pozwolenie. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje budynków ze względu na wysokość:

  • do 12 metrów – właściciele takich budowli nie muszą zgłaszać zamiaru remontu ani ubiegać się o specjalne pozwolenie,
  • od 12 do 25 metrów – ich właściciele muszą poinformować właściwy urząd o zamiarze przeprowadzenia remontu,
  • od 25 metrów wzwyż – właściciel takiej budowli musi wystąpić o pozwolenie na docieplenie.

Docieplanie budynku można rozpocząć dopiero po uzyskaniu wymaganej zgody lub zawiadomieniu o jego planowaniu przypisanego organu.

Co te wszystkie limity oznaczają w praktyce? Właściciele domów jednorodzinnych w zasadzie nie muszą przejmować się pozwoleniami na docieplanie, w szczególnych przypadkach mogą interesować ich zezwolenia. Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku inwestorów lub deweloperów większych budowli. Zgłoszenie remontu rozpoczyna się każdorazowo od wypełnianie dostępnego w internecie formularza. Niezbędne będzie także zaświadczenie o posiadaniu praw do danej nieruchomości. W szczególnych przypadkach urzędnik przyjmujący dokumenty może zdecydować o konieczności dołączenia szkiców czy rysunków, ale zdarza się to rzadko i przeważnie nie jest wymagane.

Kto wnosi o pozwolenie na docieplanie?

Właściciel budynku może zlecić wykonanie prac remontowych zewnętrznemu podmiotowi, takiemu jak firma budowlana Skolbud. Nie wypełni ona jednak za niego niezbędnych formalności. Wniosek o wydanie pozwolenia składa osoba, do której należy ocieplany budynek. Warto pamiętać o tym, że:

  • wykonywanie ocieplenia bez ważnego zezwolenia może skutkować nałożeniem kary grzywny na właściciela budynku,
  • firma remontowa nie podejmie prac, jeśli nie będzie pewna, że będą one przebiegały zgodnie z prawem.

Po przyznaniu grzywny należy złożyć dokumenty niezbędne do wydania pozwolenia. Prawo przewiduje także możliwość wystawienia nakazu rozbiórki budynku. Nie warto więc działać niezgodnie z przepisami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas