Materiał Partnera Jak sprawić by nawierzchnia z kostki brukowej stanowiła ozdobę domu?

Jak sprawić by nawierzchnia z kostki brukowej stanowiła ozdobę domu?

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych materiałów do wykończenia terenu przydomowego jest kostka brukowa. Niektórym kojarzy się ona jedynie z szarymi prostokątnymi bloczkami, które widzimy na miejskich chodnikach. Jednak różnorodne rodzaje, kolory i kształty bruku sprawiają, że można stworzyć z niego unikatowy wzór, dopełniający aranżację ogrodu oraz całej posesji. Podpowiadamy, jak uzyskać oryginalny i zadowalający efekt.

Rodzaje i kształty

Osoby ceniące sobie minimalizm lub posiadające bogato zdobiony dom najczęściej decydują się na kostkę brukową w stylu tradycyjnym tj. prostokątną lub kwadratową o klasycznej fakturze. Ale dla tych, którzy szukają czegoś nowoczesnego, ciekawą alternatywą może być bruk o kształcie sześcianu, trapezu, rombu, kości, fali, a nawet koła. Wiele możliwości aranżacyjnych gwarantuje także szeroka oferta rodzaju kostki. Na rynku znajdziemy m.in. stylizowaną na stary bruk, łupaną, płukaną oraz przypominającą kamień naturalny.

Zabawa kolorem

W tej kwestii wszystko zależy od naszych preferencji estetycznych. W zależności od tego można przyjąć różne kryteria, według których wybierzemy nawierzchnie z kostki brukowej. Jeśli chcemy uzyskać harmonijną całość najlepiej wybrać bruk o kolorze dopełniającym barwę elewacji lub elementów wykończeniowych takich jak np. okiennice, stolarka okienna lub dach. Dom utrzymany w jasnych odcieniach można ocieplić, decydując się na kostkę w kolorze żółtym, brązowym lub różowym, natomiast ciemną elewację można przełamać brukiem o wyrazistych barwach, czy też kostką o wielokolorowej powierzchni. Częstym rozwiązaniem jest również połączenie kilku różnych odcieni, tworząc w ten sposób mozaikę. Warto zaznaczyć, że kolor ma duże znaczenie także ze względów praktycznych. Na jasnym bruku bardziej widoczne będą wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz ślady po oponach.

Oryginalne wzory

Poszczególne projekty podjazdów, tarasów, alejek i ścieżek ogrodowych powinny być indywidualnie dopasowane do każdej posesji. Trzeba pamiętać, że nie zawsze konkretny wzór proponowany w katalogach będzie współgrał z naszym domem. W takiej sytuacji najlepiej zdać się na doświadczenie fachowców z tej dziedziny. Specjaliści z Dar Bruk Usługi budowlane Dariusz Biskupski nie tylko doradzą nam odpowiedni rodzaj kostki, który będzie doskonale pasował do naszej posesji, ale też pomogą nam z wykonaniem projektu, a następnie jego precyzyjną realizacją. Tak naprawdę, jeśli chodzi o wzór, w jaki ułożymy kostkę brukową, jest to całkowicie dowolne, co pozwala nam na wykonanie aranżacji według naszego pomysłu, całkowicie niepowtarzalnej i o wymyślnych kształtach.

Opracowanie:

Dar Bruk Usługi budowlane Dariusz Biskupski

Wieruszów , Warszawska 131

Podziel się