Materiał Partnera Świecąca kostka brukowa LED RGB - co to jest?

Świecąca kostka brukowa LED RGB - co to jest?

Wielu osób nie wie, że od kilku lat na rynku kostek brukowych dostępne są takie z technologią LED! Betonowe, granitowe, drewniane czy z kamieni polnych to nie jedyne możliwości, aby utwardzić podjazd czy chodnik. W praktyczny, dekoracyjny i trwały sposób można to zrobić ze świecącą kostką brukową LED RGB Na czym polega ta technologia? Jak działa i gdzie można ją kupić? Jak się ją kładzie?

Technologia LED RGB w kostkach brukowych

Świecące kostki brukowe to stosunkowo nowość na polskim rynku materiałów budowlanych. Pozwala ona na rezygnację z jakiegokolwiek innego oświetlenia pojazdu, np. latarni czy lamp solarnych, pozwalając na oszczędzenie energii czy pieniędzy. Jest to też rozwiązanie estetyczne i może być bez problemu dopasowane do gustu inwestora. Z pozoru świecąca kostka wygląda jak zwykła kostka brukowa. Może być chropowata albo gładka. Są kostki transparentne i mleczne, o kolorach z palety RGB oraz RGBW. Jej kolorystyka może być też zbliżona do tradycyjnej czerwonej czy betonowej kostki. Mogą być szerokie albo wąskie, dzięki czemu możliwe jest układanie fantazyjnych wzorów. Kluczem do działania brukowej kostki LED jest niskonapięciowe oświetlenie wbudowane wewnątrz, podłączone do bezpiecznego zasilania. Można je połączyć z pilotem albo aplikacją na smartfonie i sterować jego natężeniem czy kolorem i czasem pracy. Wreszcie świecące kostki mogą mieć czujnik ruchu i zapalać się, gdy ktoś pojawi się w pobliżu, oświetlając drogę.

Zakup i układanie kostki LED

Dostępne kostki LED produkowane są na całym świecie – te najtańsze oczywiście w Azji. Jednak inwestując w materiały budowlane warto oprócz na funkcjonalność zwrócić uwagę na trwałość. Najważniejsze, aby materiał zamawiać od sprawdzonych polskich dostawców, takich jak producent kostki brukowej LED oraz krawężników, gazonów, płyt przemysłowych i innych tego typu elementów - firmy „Makar” Ewy Lipki. Świecącą kostkę trzeba zacząć instalować od zasilacza i sterownika – musi znaleźć się więc w pobliżu źródła prądu, jednak nie widocznym na pierwszy rzut oka. Może to być np. garaż lub inne miejsce pod domem. Kostkę brukową LED można instalować w glebie lub w peszlu ochronnym. Kostki trzeba połączyć z kablem za pomocą złączek żelowych. Świecące kostki brukowe mogą być też np. solarne. Zasilacz będzie w tej opcji pobierał prąd ze słońca. Jest to droższe, jednak lepsze dla środowiska rozwiązanie. Zwróci się też po dłuższym okresie używania.

Zalety kostki brukowej LED RGB

Kostka brukowa LED RGB ma wiele zalet. Należy do nich m.in. możliwość ułożenia designerskich i niepowtarzalnych aranżacji. Świetnie oświetla podjazd czy chodnik, bez potrzeby montowania innych źródeł światła. Można w ten sposób oznaczyć istotne punkty w ogrodzie, jak drogę do altany, ławkę pod drzewami czy ścieżkę do stawu. Pojedynczo włożone kostki pozwolą na bezproblemowe odnalezienie tych miejsc w letnie wieczory i będą robić niezwykłe, magiczne wrażenie.

Opracowanie:

Makar Lipka Ewa

Wieliszew , Modlińska 148

Podziel się