Materiał Partnera Układanie kostki brukowej – jak przygotować podłoże?

Układanie kostki brukowej – jak przygotować podłoże?

Położenie kostki brukowej wymaga doświadczenia, odpowiedniego zaplecza narzędziowego oraz dużej precyzji. Powierzając realizację robót sprawdzonej firmie, możesz mieć pewność, że przygotowanie terenu pod instalację bruku odbędzie się sprawnie i z zachowaniem należytej staranności. Sprawdź, jakie czynności wchodzą w zakres prac wstępnych, i o czym powinieneś wiedzieć przed skorzystaniem z usług specjalistów.

Montaż kostki brukowej – od czego zacząć?

Przed ułożeniem kostki należy wykonać korytowanie gruntu, które polega na usunięcie wierzchniej warstwy gleby zgodnie z wytycznymi zawartymi w projekcie, oraz usunąć humus i grunt rodzimy. Kiedy teren jest oczyszczony, a dno koryta – wyrównane, brukarz wykonuje podbudowę z grubego kruszywa. Wszystkie te czynności wymagają dużych umiejętności, tym bardziej że wskutek ubijania warstwa zmniejsza swoją objętość. Po przygotowaniu podbudowy można przejść do układania brzegów powierzchni bruku – w przypadku kostek o wielkości przekraczającej 7 cm grubość obrzeża powinna wynosić 8 cm (przy układaniu mniejszych wystarczy 6 cm). Jak wskazuje brukarz z Zakładu Usług Budowlanych Dębowski, wszystkie elementy wymagają instalacji na fundamencie z półsuchego betonu, co zwiększy wytrzymałość i trwałość nawierzchni.

Podsypka pod kostkę brukową – o czym warto wiedzieć?

Kolejnym etapem prac jest wykonanie podsypki z małych kamiennych odsiewek. Jej grubość powinna wynosić ok. 4 cm, co umożliwi staranne osadzenie pojedynczych kostek. Istotną kwestią jest wyrównanie (bez ubijania) przy użyciu zwykłej deski. Kiedy wszystkie czynności zostaną zrealizowane, można przejść do właściwego etapu prac, czyli układania bruku. Kostki powinny być instalowane jedna obok drugiej z zachowaniem określonych odległości, dzięki czemu trwale „przytwierdzą” się do przygotowanej podsypki. Ostatnim etapem działań jest spoinowanie kostki, czyli obsypanie jej piaskiem kwarcowym. Niekiedy brukarze zlewają dodatkowo całą powierzchnię wodą, aby dokładniej zlepić piasek i wypełnić wolne przestrzenie.

Opracowanie:

Podziel się