Artykuł sponsorowany Jak są zbudowane kable światłowodowe?

Jak są zbudowane kable światłowodowe?

Obecnie światłowody to powszechnie wykorzystywana technologia służąca do szybkiej transmisji danych. Po raz pierwszy użyto włókna szklanego w roli medium do transmisji informacji już na początku XIX wieku, jednak pierwsze połączenie światłowodowe postało dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku (był to światłowód transatlantycki). Dzisiaj tego typu sieci są już standardem obowiązującym w większości polskich miast. W kolejnych latach Internet światłowodowy będzie docierał do mniejszych miast i miasteczek, a także wsi, by wkrótce stać się powszechnie dostępny dla mieszkańców całego kraju.

Rodzaje kabli światłowodowych

Kable światłowodowe, których bogatą ofertę ma m.in. sklep internetowy CableGo, umożliwiające transmisję danych światłem różnią się od siebie wieloma parametrami (np. rozkładem współczynnika załamania, geometrią włókien, sposobem transmisji światła w rdzeniu światłowodowym oraz ilością wiązek światła przechodzących przez światłowód). Wyróżnia się dwa podstawowe typy kabli światłowodowych:

jednomodowe – w ich rdzeniu transmitowany jest tylko jeden mod (czyli wiązka) światła o określonej długości fali, fala świetlna rozchodzi się w nich praktycznie równolegle do osi światłowodu, umożliwiają one przesyłanie sygnału na odległość nawet do 100 km bez konieczności stosowania repeaterów,

wielomodowe – we włóknie wielomodowym transmitowanych jest wiele wiązek światła (czyli modów) o tej samej długości fali, przyczynia się to do rozmycia sygnału, co ogranicza zasięg samej transmisji lub jej szybkość. Te dwa rodzaje światłowodów różnią się od siebie również średnicą rdzenia. Średnica rdzenia włókna jednomodowego ma zazwyczaj od 8 do 10 mikrometrów, zaś średnica rdzenia włókna wielomodowego ma około 62,5 lub 50 mikrometrów. 

Z jakich elementów składa się kabel światłowodowy?

Kable światłowodowe składają się z trzech najważniejszych elementów: rdzenia, płaszcza oraz pokrycia. Rdzeń światłowodu to najistotniejsza część, dzięki której możliwa jest transmisja fali świetlnej. Może być zrobiony z materiałów krystalicznych, kwarcu, szkła albo polimerów. Jest to ośrodek, w którym biegnie światło. Pojedyncze włókna światłowodowe otoczone są specjalną warwą ochronną zabezpieczającą je przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. złamaniem). Dzięki jej zastosowaniu światłowód można wyginać. Uniwersalne kable światłowodowe, które można bezpiecznie układać pod ziemią w kanałach telekomunikacyjnych, mają również specjalny żel, w którym umieszczone są światłowody.

Płaszcz to z kolei element zapewniający rdzeniowi skuteczną ochronę. Wykonany jest z plastiku albo szkła z różnymi domieszkami. Jest on barierą dla transmitowanej fali świetlnej i zapewnia jej odpowiedni próg załamania. 

Pokrycie światłowodu (nazywane też buforem) to zewnętrzna warstwa kabla światłowodowego. Jest zbudowane z kilku warstw, dzięki czemu doskonale amortyzuje kabel. Jego rola polega na ochronie wewnętrznych elementów przed uszkodzeniami mechanicznymi i mikropęknięciami. Najczęściej pokrycie zrobione jest z polietylenów, polwinitów albo poliamidów, gdyż materiały te wykazują dużą odporność na działanie ekstremalnej temperatury, wilgoci i intensywnego promieniowania słonecznego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas