Artykuł sponsorowany Jak wygląda proces ciągnienia drutów?

Jak wygląda proces ciągnienia drutów?

Proces ciągnienia drutów to rodzaj plastycznego kształtowania metali, w wyniku którego nie tylko zmniejsza się przekrój obrabianego metalu, ale też dowolnie zmienia się jego kształt. Ciągnienie wpływa na właściwości metalu, czyniąc je bardziej odpornymi na rozciąganie czy zaginanie. Jak wygląda proces ciągnienia drutów i jakich narzędzi się przy tym używa?

Jak przebiega proces ciągnienia drutów?

W gruncie rzeczy ciągnienie drutów jest prostym procesem technologicznym. Jego przebieg można podzielić na kilka etapów.

  1. Zaostrzanie drutu – na początku należy zaostrzyć końcówkę drutu, żeby można go było przełożyć przez otwór matrycy, nazywanej ciągadłem. Otwór ten jest mniejszy niż średnica drutu, który będzie obrabiany, dlatego cały proces zaczyna się od zaostrzenia jego końcówki.

  2. Ciągnienie – po zaostrzeniu drutu jego cieńszą końcówkę wkłada się w ciągadło i mocuje do urządzenia zwanego ciągarką, które przeciągnie cały niezaostrzony drut przez ciągadło. Proces przeciągania drutu przez ciągadło to właśnie ciągnienie.

  3. Łączenie kręgów – na koniec pozostaje połączyć kręgi drutu.

Szeroką gamę prętów ciągnionych i drutów ma w sprzedaży częstochowska firma Metal-Bernat – producent wysokiej jakości elementów metalowych.

Metody procesu ciągnienia drutów

Wyróżnia się dwie metody ciągnienia:

  • na sucho – z wykorzystaniem tzw. suchego smaru do posmarowania ciągadła; tę metodę wykorzystuje się głównie do produkowania drutów o przekroju poniżej 2 mm;

  • na mokro – w tej metodzie drut poddawany ciągnieniu zanurzany jest w cieczy smarnej, która nie tylko minimalizuje tarcie, ale też schładza ciągadło i drut w trakcie trwania procesu.

 

Proces ciągnienia służy przede wszystkim zmniejszeniu przekroju obrabianego materiału, wydłużeniu go oraz nadaniu drutom lub prętom pożądanego kształtu. Mogą więc być w przekroju np. kwadratowe czy też prostokątne. Poza tym ciągnienie drutów powoduje, że metal zyskuje wytrzymałość, stając się jednocześnie mniej plastyczny. Oznacza to, że robi się mniej podatny na przykład na rozciąganie czy zaginanie.

Wyroby uzyskiwane w procesie ciągnienia

Proces ciągnienia pozwala na wytworzenie prętów ciągnionych, drutów, kształtowników okrągłych, rurek, przewodów elektrycznych, a nawet igieł. Nie sposób więc kwestionować jego wagi.

Jako materiał wejściowy w procesie ciągnienia wykorzystuje się zwykle prasówki, walcówki albo krajki. Zaletą takiej obróbki materiału jest całkowita bezstratność. Cały materiał może zostać przerobiony i wykorzystany, co dodatkowo czyni z tę metodę wysoce ekonomiczną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas