Artykuł sponsorowany Jak przygotować elektryczne ogrodzenie pastwiska?

Jak przygotować elektryczne ogrodzenie pastwiska?

Brak ogrodzenia na pastwisku skutkuje nierzadko ucieczką hodowanego bydła. Problemem może być również pojawianie się dzikich zwierząt, które stanowią zagrożenie np. dla krów. Zwykłe ogrodzenie może być łatwo uszkodzone, dlatego lepszym wyborem będzie tzw. pastuch elektryczny. Dzięki ogrodzeniu elektrycznemu pastwisko będzie optymalnie chronione, a bydło przestanie oddalać się z wyznaczonego obszaru gospodarstwa. Jak przygotować takie ogrodzenie?

Czym kierować się przy wyborze pastucha elektrycznego?

Poszczególne gatunki zwierząt odgradza się w odpowiedni dla nich sposób. Hodowca musi uwzględnić przede wszystkim rozmiary np. bydła. W przypadku krów mlecznych oraz cieląt najwyższy poziom ogrodzenia elektrycznego powinien zostać umieszczony na wysokości około 90-110 cm od ziemi, z kolei najniższy – 60 cm. Tak zamontowany drut będzie skuteczną zaporą dla wspomnianego bydła, które nie będzie w stanie przedostać się poza pastwisko np. pod pastuchem czy w wyniku jego przeskoczenia.

Ważna jest zatem ilość drutu w zestawie, ale nie tylko. Istotne okazują się również parametry elektryzatora. Jego napięcie wyjściowe podawane zwykle w dżulach (J) w zakresie od 0,5 J do 15 J ( ilość J decyduje o skuteczności ogrodzenia elektrycznego) oraz pod obciążeniem musi gwarantować sprawność na całej długości ogrodzenia. Im większe natężenie impulsu tym większe zwierzę może być odstraszone. W ten sposób prąd zostanie rozprowadzony równo i nie będzie stanowił zagrożenia dla zwierząt, ale też skutecznie odstraszy je od kontaktu z pastuchem. Drut pod napięciem nie powinien także generować znacznego zapotrzebowania na prąd. Dobrym wyborem będzie zatem elektryzator, którego pobór energii nie będzie najwyższy. Ciekawym pomysłem jest połączenie zestawu z niewielkim panelem fotowoltaicznym, który zasila akumulator żelowy lub inny posiadany przez klienta.

Jak montuje się elektryczne ogrodzenie?

Do zamontowania pastucha elektrycznego niezbędne są paliki plastikowe, słupki drewniany lub betonowe bądź pręty ze stali zbrojeniowej. Drut przewodni przeciągany jest przez oczka izolatorów wkręcanych do słupków drewnianych i betonowych, a cała konstrukcja wyznacza obszar pastwiska. Słupki, w zależności od ukształtowania terenu i charakterystyki hodowanych zwierząt, rozstawia się w określonych od siebie odległościach. Najczęściej sięgają one od kilku do kilkunastu metrów. Do drewnianych drążków wkręca się izolatory, które z kolei podłączone są z taśmą o dobrej przewodności prądu.

Przez izolator przeprowadza się drut stanowiący w tym wypadku ogrodzenie. Rozprowadzenie przewodów kończyć należy ich odpowiednim naprężeniem – służy do tego napinacz. Tak przygotowany układ podłącza się do uziemienia, a następnie do elektryzatora. Pastuchy elektryczne w gotowych zestawach to najlepszy wybór na rynku. Jest to wygodny sposób dla właścicieli pastwisk, którzy nie muszą dobierać poszczególnych elementów ogrodzenia, zaoszczędzając przy tym czas i pieniądze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas