Artykuł sponsorowany Przewierty sterowane i przeciski. Co to takiego?

Przewierty sterowane i przeciski. Co to takiego?

Przewierty i przecicki pozwalają na szybką i małoinwazyjną budowę instalacji podziemnych. To nowe, dobrze sprawdzające się technologie, dzięki którym każda instalacja podziemna może powstać bardzo szybko, nie powodując przy tym szkód w naziemnej infrastrukturze. Co warto wiedzieć na temat przecisków i przewiertów? Kiedy się je stosuje? Jak działają te metody budowy podziemnych instalacji?

Przewierty – skuteczne i wygodne

Przewierty sterowane, to metoda, której początki sięgają lat 60-tych, jednak powszechnie stosowana jest od niedawna. Pierwszą wiertnicę, służącą właśnie do wykonywania przewiertów opracowali około 50 lat temu amerykańscy inżynierowie. Miała ona posłużyć do budowy podziemnego gazociągu. Pierwsza wiertnica nie była jednak jeszcze sterowalna. W Polsce pierwsze przewierty wykonywano dopiero w latach 90-tych. Również chodziło o budowę gazociągu. Największą zaletą przewiertów, jest znaczne ułatwienie wykonywania instalacji w trudnych warunkach – na przykład pod rzeką. Na początku przewiertu znajduje się głowica pilotowa. Za nią, w specjalnej obudowie umieszcza się sondę nadawczą. Sterowanie przewiertem możliwe jest tylko na samym początku robót. Dalej podąża on wyznaczona trasą. Wykonywaniem przycisków i przewiertów zajmuje się firma HD Sigma s.c. Przewierty sterowane.

Przeciski sterowane

Ciekawą metodą prowadzenia robót pod ziemią, bez wykonywania wykopów, są także przyciski sterowane. Często stosuje się do tego tak zwane krety czyli przebijaki pneumatyczne. Sterowalne przyciski tego typu to prawdziwa nowość. Pierwsze urządzenia tego typu zaczęły powstawać dopiero w latach 90-tych. Przyciski są bardzo praktyczne – ich praca polega na rozpychaniu i zagęszczaniu gruntu – wnętrza tak wykonanego przecisku nie trzeba dodatkowo utwardzać. Przebijak napędza sprzężone powietrze. Sonda znajduje się w korpusie przebijaka – dzięki niej możemy go zlokalizować. Możemy też śledzić informacje na temat obrotu i pochylenia głowicy. Sterujemy przeciskiem odpowiednio układając głowicę i za pomocą węża sterującego. Metody bezwykopowe cieszą cię dziś bardzo dużą popularnością, ze względu na swoje ważne zalety. Wykonując instalacje podziemna za pomocą przecisków lub przewiertów sterowanych, nie niszczymy nawierzchni dróg czy chodników. Dzięki temu koszty prac staja się znacznie niższe – nie musimy płacić za naprawę zniszczonej infrastruktury. Nie paraliżujemy też ruchu w mieście – nie trzeba organizować specjalnych objazdów, miejsce, w którym toczą się prace pozostaje przejezdne. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas