Materiał Partnera Jak przygotować wykop pod szambo betonowe?

Jak przygotować wykop pod szambo betonowe?

Wykop pod szambo betonowe to operacja nieco bardziej skomplikowana niż może wydawać się na początku. Nowoczesne, prawidłowo założone szambo daje komfort porównywalny z siecią kanalizacyjną. Warto jednak przygotować się do prac związanych z zakładaniem szamba na posesji. Pozwoli to uniknąć wielu błędów, a tym samym zagwarantować, że szambo będzie spełniać swoją rolę. Przeczytajcie na co zwracać szczególną uwagę.

Wykop pod szambo

Pierwszym etapem zakładania szamba jest przygotowanie terenu, a więc przede wszystkim wykonanie wykopu. „Prace tego typu najlepiej zlecić firmie, która dysponuje sprzętem odpowiednim do wykonania wykopu.” – podkreśla specjalista z firmy KDBUD sp. z o.o. Warto zadbać, aby wykop został wykonany z odpowiednim wyprzedzeniem. Przynajmniej dwie godziny przed dostarczeniem betonowego szamba. Co istotne wymiary wykopu muszą być zgodne z parametrami podanymi przez producenta szamba. Tych wartości należy bezwzględnie przestrzegać. Ustalając wymiary wykopu przeważnie należy doliczyć po pół metra wysokości, szerokości i długości. W przypadku niektórych projektów zasadne jest zwiększenie głębokości wykopu celem głębszego osadzenia rury kanalizacyjnej. Zawsze jednak należy postępować zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumentacji producenta.

Poziomowanie dna wykopu

Niezwykle ważną kwestią jest wypoziomowanie dna wykopu tak, aby było ono idealnie równe. Ze względu na występowanie różnych rodzajów gruntu zadanie to może być dosyć trudne do wykonania. Wiele zależy od sprawnego działania operatora koparki. Po wypoziomowaniu dno powinno zostać podsypane piaskiem lub żwirem. Warstwa ta powinna wynosić minimum 10 cm. Co jeśli wykop pod szambo nie będzie idealnie poziomy? Może to grozić w przyszłości pęknięciem zbiornika.

O tym warto pamiętać

Aby wykonać wykop koparka musi mieć odpowiednie warunki do pracy. W tym celu warto wcześniej oczyścić wjazd na posesję i przygotować podjazd dla koparki, aby mogła swobodnie podjechać pod teren wykopu. Trzeba się też upewnić czy bezpośrednio nad obszarem pracy koparki nie biegnie linia wysokiego napięcia, linia telefoniczna lub konary drzew, o które mogłaby zahaczyć. Pozwoli to uniknąć dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych kosztów związanych z ich uszkodzeniem.
Założenie samego szamba to tak naprawdę końcowy etap dosyć zaawansowanych prac. Kluczowe znaczenie ma jednak odpowiednie przygotowanie wykopu pod szambo. Błędów na tym etapie nie da się później zniwelować. Mogą nas one jedynie narazić na konieczność demontażu całego szamba. A to pociągnie za sobą spore koszty.

Opracowanie:

Kdbud Sp. z o.o.

Dąbrowa Białostocka , Małyszówka 43

  • tel. 603 961 333

Podziel się