Artykuł sponsorowany Jak przebiega proces równania gruntu?

Jak przebiega proces równania gruntu?

Jeżeli pragniemy na jakimś terenie wybudować dom lub założyć ogród, to zanim jeszcze rozpoczniemy jakiekolwiek prace, musimy najpierw wyrównać grunt na tym terenie. Rzecz jasna nie robimy tego sami, lecz z pomocą firmy, która dysponuje specjalistycznym sprzętem. Tego rodzaju prace ziemne dają nam gwarancję, że taki teren zostanie odpowiednio wyrównany, a postawione na nim budynki będą spełniać standardy bezpieczeństwa.

Dlaczego należy najpierw wyrównać grunt?

Wyrównanie gruntu jest pierwszy etapem, zanim zaczniemy roboty budowlane na jakimś terenie czy tez przystąpimy do zakładania sadu itp. Jest tak, ponieważ każdy teren posiada jakieś nierówności czy spadki, które mogą wpłynąć na stabilność fundamentów lub też sprzyjać gromadzeniu się wody w niektórych obszarach działki itp. Dlatego spadki takie, podobnie jak nadmierne różnice poziomu gruntu należy odpowiednio wyprofilować. Co więcej, dzięki wyrównaniu terenu polepsza się gęstość gruntu, co zapobiega osiadaniu ziemi.

Etapy równania gruntu

W pierwszej kolejności należy przeprowadzić pomiary geodezyjne, które pomogą ustalić, jakiego rodzaju spadki i wzniesienia występują na danym terenie, jak również w jego najbliższym otoczeniu. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na całą działkę. Przykładowo, jeżeli  w bliskim sąsiedztwie działki znajduje się rzeka, która czasami wylewa, być może będzie trzeba nieco podnieść wysokość działki lub też zbudować wyższe fundamenty itp. Następnie, zgodnie z wykonanymi pomiarami i planem całej inwestycji wykonuje się prace ziemne związane z równaniem gruntu. W tym celu używa się specjalistycznych maszyn budowlanych, jak koparki, ładowarki i inne.

Niezwykle ważnym etapem niwelacji terenu jest też ocena nośności gruntu, czyli tego, w jaki sposób podłoże wytrzymuje rożnego typu obciążenia. Jeżeli bowiem budynek zostanie postawiony na gruncie o niskim poziomie nośności, może ulegać odkształceniom, co stwarza realne zagrożenie dla osób użytkujących taki budynek. Dlatego firmy budowlane specjalizujące się w niwelacjach terenu, takie jak np. firma budowlana ZM TRAX z Wrześni, badają parametry mechaniczne podłoża, które pozwalają ocenić jego nośność, takie jak: wskaźnik zagęszczenia i stopień plastyczności. Dzięki nim można stwierdzić, czy istnieje ryzyko osiadania budynku oraz czy nie występuje nadmiar wody w podłożu. Jest to konieczne, gdyż w razie potrzeby można zagęścić grunt, zanim przystąpi się do wykonania fundamentów pod budowę domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas