Materiał Partnera Najpopularniejsze usługi związane z przygotowaniem terenu pod budowę

Najpopularniejsze usługi związane z przygotowaniem terenu pod budowę

Po zakupie działki pod budowę konieczne jest wykonanie wielu wstępnych prac, zanim zacznie się stawiać budynek. Dokładne przygotowania związane m.in. z odpowiednim przygotowaniem terenu pod budowę są niezwykle ważne, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy powodzenie w dalszej budowie. Przed rozpoczęciem prac ziemnych niezbędne będzie wytyczenie obrysu budynku. Dokonuje tego geodeta po wykonaniu wszystkich niezbędnych pomiarów. Jakie są dalsze etapy przygotowania terenu?

Oczyszczenie terenu działki z drzew i krzewów

Na działkach o niezbyt dużej powierzchni nawet najmniejszy kawałek terenu może mieć ogromne znaczenie i przydać się podczas późniejszych prac budowlanych. Z tego względu, czasem konieczne jest oczyszczenie terenu działki poprzez wycięcie części drzew i krzewów. Wycinka może zostać przeprowadzona bez zezwolenia, jeśli na terenie danej działki nie planuje się prowadzenia żadnej działalności gospodarczej.

Prawo zezwala na wycinkę bez zezwolenia także dużych i starszych drzew, zależnie od ich gatunku oraz wielkości obwodu pnia. Oczyszczenie terenu działki stanowi jeden z początkowych etapów przygotowania terenu pod budowę. W dalszym etapie można zająć się już wykopaniem ziemi pod fundamenty.

Wykopy fundamentowe

Usytuowanie obrysu budynku na działce powinno zgadzać się z projektem. Wyznacza się także zewnętrzne krawędzie bądź osie ścian, wzdłuż których w późniejszym czasie będą robione wykopy. Przygotowanie wykopów najlepiej jest przygotować na okres między kwietniem a październikiem.

Jak mówi specjalista z firmy transportowo – usługowej Tani Piasek, oferującej m.in. usługi związane z budową domów: Wykopy fundamentowe powinny zostać wykonane przy pomocy profesjonalnego sprzętu budowlanego. Głębokość wykopu jest zależna od tego, na jakiej głębokości ma być posadowiony budynek. Powierzchnia wykopu będzie większa, jeśli jego dno będzie sięgać dolnej krawędzi przyszłych ław fundamentowych. Wykopów pod fundamenty nie powinno się wykonywać w deszczowe dni, ponieważ może to skutkować osunięciem terenu. Odpowiednie przeprowadzenie prac związanych z wykopami fundamentowymi pozwala na rozpoczęcie budowy.

Kształtowanie terenu

Nieprawidłowo ukształtowany teren oraz wszelkie nierówności mogą stanowić przeszkodę, która nie pozwoli na rozpoczęcie prac budowlanych. Konieczne jest więc zlikwidowanie wzniesień i pagórków. Jeżeli na działce poziom wód gruntowych jest wysoki, fachowcy mogą wykonać sztuczny nasyp, na którym będzie stał dom. Jest to dobre rozwiązanie także w sytuacji, kiedy chcemy, aby wnętrza domu były dobrze nasłonecznione.

Odpowiednie przygotowanie terenu pod budowę jest bardzo istotne, ponieważ to właśnie od niego może zależeć powodzenie dalszych prac. Najpopularniejszymi usługami mającymi przygotować teren są wykopy fundamentowe, a także kształtowanie terenu, które zostanie najlepiej wykonane przez profesjonalistów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas