Materiał Partnera Kiedy i jak wykonuje się wykopy pod fundamenty domu?

Kiedy i jak wykonuje się wykopy pod fundamenty domu?

Fundamenty są podstawowym elementem większości obiektów użytkowych, w tym także budynków mieszkalnych. Dom jednorodzinny posadowiony na umieszczonych w gruncie ławach fundamentowych lub na specjalnej płycie będzie konstrukcją stabilną i bezpieczną dla użytkowników. W przypadku obu rozwiązań wymagane jest przygotowanie wykopu – na jakim etapie prac się go wykonuje i w jaki sposób powstaje?

W jakim momencie budowy zlecić wykonanie wykopów pod fundamenty?


Rozpoczęcie prac związanych ze wzniesieniem domu jednorodzinnego polega przede wszystkim na przygotowaniu działki pod taką budowę. Do niezbędnych robót ziemnych zaliczają się wykopy pod fundamenty. Ich wykonanie trzeba jednak poprzedzić kilkoma czynnościami, w tym m.in. wytyczeniem obrysu domu przez  geodetę. W ten sposób operator koparkoładowarki lub minikoparki ma możliwość precyzyjnego przygotowania wspomnianych wykopów o odpowiedniej szerokości, długości i głębokości.

Wytyczenie obrysu jest przy wznoszeniu domu jednorodzinnego obowiązkową czynnością, którą uwzględnia się w dzienniku budowy. Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie również badania geotechnicznego. W ten sposób poznamy skład gruntu i jego charakterystykę. Pozwala to uniknąć problemów związanych chociażby ze zbyt słabą nośnością ziemi i tym samym brakiem stabilności konstrukcji na niej zbudowanych. Po wykonaniu wspomnianych prac w postaci wytyczenia obrysu i badania geotechnicznego możemy przejść do realizacji wykopów fundamentowych.

W jaki sposób przygotowuje się wykopy pod fundamenty domu?


Obecnie najpopularniejszym sposobem w zakresie budowy fundamentów domów jednorodzinnych jest umieszczenie w ziemi specjalnych ław betonowych. Operator minikoparki lub koparkoładowarki usuwa humus, a następnie przechodzi do wykonywania wykopów fundamentowych w miejscach wyznaczonych uprzednio przez geodetę. W tym wypadku stosowane są wykopy wąskoprzestrzenne. Szerokoprzestrzenne rodzaje budowli ziemnych wykorzystywane są m.in. przy domach podpiwniczonych lub stawianych na płycie fundamentowej.

Za pomocą wspomnianych maszyn budowlanych w postaci koparki czy koparkoładowarki nadmiar gruntu jest usuwany, tworząc tym samym przestrzeń gotową do przygotowania fundamentów domu. Prace ziemne tego typu realizuje w sposób profesjonalny firma Pawex, która zapewnia wysoką precyzję i krótki czas realizacji robót. Wykopy fundamentowe wykonywane są zatem dopiero po wizycie geodety i geotechnika na placu budowy. Samo przygotowanie takich budowli ziemnych, choć może wydawać się proste, do najłatwiejszych nie należy – wymagana jest bardzo duża dokładność i ciężki sprzęt, który usprawni prace.

Opracowanie:

FHU Pawex Paweł Filipiak

Ropa 738

  • tel. 508 629 166

Podziel się