Materiał Partnera Procedura tyczenia granic działek celem rozgraniczenia nieruchomości.

Procedura tyczenia granic działek celem rozgraniczenia nieruchomości.

Posiadając działkę lub nosząc się z jej zakupem, stajemy przed pytaniem, gdzie tak naprawdę są jej granice oraz jaka jest zawarta w nich rzeczywista powierzchnia działki. W końcu nieruchomość taka jest wartościową rzeczą, często jedną najważniejszych w życiu. Aby skutecznie osiągnąć taką wiedzę i rozgraniczyć się z sąsiadującymi nieruchomościami, możemy skorzystać z formalnych dróg oraz usług geodety.

Wytyczaniem granic zawsze zajmuje się geodeta, ale nie zawsze wynajmuje ją właściciel nieruchomości. Aby prawidłowo dokonać rozgraniczenia działek, musimy zacząć od dialogu z sąsiadem, gdyż czynności geodety mogą wymagać obecności na terenach przyległych, należących do sąsiadów. Jeżeli nie przynosi to satysfakcjonujących rozwiązań dla obu stron, pozostaje droga formalna.

Droga formalna rozgraniczenia działek

Rozgraniczenie formalne działek wygląda następująco:

  • Złożenie zgłoszenia administracyjnego
  • Wytyczenie granic przez geodetę
  • Porozumienie lub droga sądowa.

Zgłoszenie administracyjne robimy w podległej działce gminie lub urzędzie miasta. Jest to droga formalna i przewidziana przez ustawodawcę. Urzędy te mają obowiązek wskazania granic działki. Muszą zrobić to w sposób rzetelny, gromadząc odpowiednią dokumentację i zatrudniając geodetę, który wytyczy granice. Taka sytuacja jest o tyle niekorzystna dla nas, że geodeta będzie wyznaczony z urzędu. Sami nie będziemy mieć wpływu na wybór firmy geodezyjnej. Pozostanie nam tylko dostarczenie kompletu niezbędnych dokumentów i oczekiwać na wynik prac geodezyjnych. Wskazany przez urząd uprawniony geodeta w swoim zadaniu będzie kierował się bieżącą i historyczną dokumentacją kartograficzną, istniejącymi granicami, ścieżkami, wywiadem z sąsiadami. Z wynikami urzędowego rozgraniczenia działek, jak podpowiada właściciel Waldemar Kubas z firmy Ager - Usługi Geodezyjne, nie musimy się zgadzać. Wtedy na drodze administracyjnej, pozostaje nam droga sądowa. Jeżeli dojdzie do finału procesu, ustalone na mocy wyroku sądu granice znów wdrażał będzie w terenie geodeta.
Zgoda na geodetę z urzędu niesie ze sobą duże ryzyko błędu, od zgromadzonej dokumentacji własnościowej i od rzetelności firmy geodezyjnej będzie zależeć jej wynik.

Dokumenty niezbędne przy wytyczaniu działek

Przy ustaleniu granic działki potrzebne będą:

  • akty notarialne
  • mapy geodezyjne
  • historia geodezji
  • wizja lokalna.

Jakość przygotowanych materiałów ma tu kluczowe znaczenie. Aby mieć w pełni kontrolę nad poprawnością prac, najlepiej unikać drogi urzędowej i samemu zlecić prace geodezyjne, po wcześniejszym przeglądzie firm geodezyjnych na naszym terenie.
Rozgraniczanie działek
jest najszybsze w momencie porozumienia wszystkich właścicieli przyległych do tyczonej działek. Może być ono na zasadzie zgody z mapami, czy drogą kompromisu. Dlatego czasem dla oszczędności czasu, pieniędzy i zachowania zgody sąsiedzkiej warto czasem poświęcić kilka metrów kwadratowych działki.

Opracowanie:

Ager - Usługi Geodezyjne Waldemar Kubas

Pruchnik , Jarosławska 69

Podziel się