Artykuł sponsorowany Firma Geo System wyjaśnia, dlaczego obecność geodety na placu budowy jest niezbędna

Firma Geo System wyjaśnia, dlaczego obecność geodety na placu budowy jest niezbędna

Inwestycja, którą jest budowa domu rodzinnego, dzieli się na wiele etapów. Na każdym z nich niezbędne jest, aby inwestor korzystał z usług określonych specjalistów. Dotyczy to jednakowo profesjonalistów, którzy zajmują się projektowanie, ale też wykonawstwem. Na placu budowy nie może zabraknąć geodety. Jego umiejętności oraz uprawnienia pozwalają na przeprowadzenie konkretnych prac, które są niezbędne do tego, aby możliwe było rozpoczęcie budowy.

Jakie prace wykonuje geodeta?

Istnieje kilka rodzajów zadań, które należy powierzyć geodecie. Niektóre z nich można rozpocząć, zanim jeszcze inwestor będzie właściciel gruntu pod budowę. Chodzi tutaj o wytyczenie granic działki. Ułatwia to szereg późniejszych prac, ale również realne określenie orientacji terenu, jak też wytyczenie przebiegu przyłączy kanalizacyjnych, czy wodnych.

Geodeci biorą odpowiedzialność za swoją pracę. Wykonanie poszczególnych usług musi być udokumentowane. Wszystko dlatego, że sam sposób realizacji obiektów podlega konkretnym przepisom prawnym i ich przestrzeganie spoczywa na poszczególnych usługodawcach

mówi specjalista z Geo System, firmy, która świadczy usługi geodezyjne.

Mapa do celów projektowych

Jednym z najważniejszych etapów jest osadzenie budynku na działce. Zajmuje się tym architekt. Jednak potrzebuje on dodatkowego projektu, który pozwoli mu na odpowiednie i bardzo precyzyjne ulokowanie budynku na konkretnym obszarze. Dlatego geodeta wykonuje mapkę do celów projektowych. To na niej zostają uwzględnione właśnie granice działki, dzięki czemu można w realny sposób określić, w którym miejscu powinien znajdować się obiekt, aby zachował odpowiednią odległość od działek sąsiadujących.

Następnie geodeta, na podstawie przygotowanego przez architekta projektu, wytycza budynek. Czyli to, co znajduje się w dokumentacji architektonicznej, przenosi na teren budowy. Dzięki temu można rozpocząć faktyczne prace, związane, chociażby z wykonaniem fundamentów, czy wznoszeniem murów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas