Materiał Partnera Jak dobrać kształt, kolor i wielkość kostki brukowej?

Jak dobrać kształt, kolor i wielkość kostki brukowej?

Kostka brukowa jest wprost idealnym materiałem na wykończenie zarówno podjazdów, parkingów i chodników, jak i ścieżek w przydomowym ogrodzie. Sprawdzi się przy halach przemysłowych, a także blokach i domach jednorodzinnych. Zanim zdecydujemy się na jej położenie, sprawdźmy, jaki kształt i format powinna mieć kostka brukowa, aby spełnić nasze potrzeby i oczekiwania.

Rodzaje kostki brukowej

Na rynku budowlanym funkcjonuje bardzo wiele rodzajów kostki brukowej. Różnią się one od siebie kształtem, rozmiarem, wielkością, ale przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Kostki brukowe betonowe są bardzo tanie, ale też mogą pękać przy skrajnych warunkach atmosferycznych. Można je malować. Są gładkie i nie mają nierówności czy ostrych krawędzi. Sprawdzą się na mało eksploatowanych terenach albo na takich, na których za niską cenę chcemy szybko osiągnąć efekt. Można ją układać samodzielnie.

Kostki brukowe granitowe są bardzo odporne na uszkodzenia. Świetnie sprawdzą się na parkingach i podjazdach. Bardzo dobrze radzą sobie zarówno ze skrajnymi temperaturami, jak i solą, chemią czy olejami. Jest to droga, acz trwała inwestycja, która sprawdzi się zarówno przy domu, jak i fabryce.

Kostki brukowe z kamieni polnych wyróżniają się przede wszystkim wyglądem. Będą pasowały do domów o romantycznym i szlacheckim charakterze. Można je wykorzystać do tworzenia podjazdów i ścieżek ogrodowych. Są trudne w ułożeniu.

Drewniane kostki brukowe są trwałe, jeśli wykonane są z dębu. Układa się je w formie prostokątów lub okrąglaków. Są mało odporne na wilgoć i wodę.

Ułożeniem każdego typu kostki brukowej zajmuje się profesjonalna firma brukarska Paweł Jama, wykonująca prace na terenie województwa zachodniopomorskiego

Kształt i powierzchnia kostki brukowej

Dostępne kształty kostek brukowych to kliny, wachlarze, okręgi, łuki, rybie łuski – geometryczne lub nie. Od ich kształtu zależy, jak w grunt wsiąkać będzie woda. Jeśli zależy nam na przepuszczalności, wybierzmy te, które połączone stworzą duże wypustki i odwrotnie.

Kostki brukowe mogą mieć fazę lub nie. Ukośnie ścięta krawędź chroni je przed uszkodzeniem. Zaokrąglone lub nieregularne charakteryzują przede wszystkim te z kamieni polnych.

Gładkie kostki mogą stać się śliskie po zamarznięciu wody. Te o ostrej powierzchni imitują kamień naturalny.

Kolor polbruku

Coraz więcej pojawia się na rynku kostek barwionych na wszystkie kolory tęczy, a także ich mieszaniny. Można z nich tworzyć mozaiki albo postawić na proste wzornictwo. Im mniejsza powierzchnia, tym mniej kolorów kostki brukowej powinniśmy zastosować. Dopasujmy jej kolor do elewacji i dachówki.

Wielkość kostki

Standardowe wielkości kostek mieszczą się w przedziale od 4 do 10 cm. Bywają jednak większe i mniejsze. Producenci starają się oferować takie kostki brukowe, które niezależnie od ich wielkości można ze sobą łączyć. Dzięki temu fachowa firma brukarska osiągnie oryginalny i funkcjonalny efekt.

Opracowanie:

Paweł Jama

Koniewo 2

Podziel się