Materiał Partnera Kostka brukowa przemysłowa a szlachetna

Kostka brukowa przemysłowa a szlachetna

Jeśli chcemy utwardzić przydomowy parking, ścieżki w ogrodzie, dróżki, chodniki i podjazdy, nic nie nada się do tego lepiej, niż kostka brukowa. Tworzona jest z różnych materiałów, a jej dwa podstawowe typy to kostka przemysłowa i szlachetna. Czym się różnią?

Rola kostki brukowej

Kostka brukowa to piękne wykończenie każdej ścieżki, podjazdu i innych tego typu miejsc na przydomowej działce, ale też znane od wieków, bardzo funkcjonalne utwardzenie podłoża w przestrzeni publicznej. Może mieć różne kształty, kolory i rozmiary, a także być stworzona z wielu tworzyw. Kostki betonowe można malować, a kostki granitowe układać w mozaiki. Drewniane kostki brukowe prezentują się bardzo naturalnie, a te z kamieni polnych to eleganckie rozwiązanie do romantycznych dworków. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a ułożona dokładnie i starannie przez doświadczonych fachowców, takich jak firma Rom-bruk, będzie służyć przez długie lata.

Podstawowy podział kostki brukowej zaczyna się od specyfiki jej produkcji. Dzielą się one na przemysłowe i szlachetne. To wpływa na jej kształt, kolor i inne cechy związane z estetyką.

Kostka brukowa przemysłowa

Przemysłowa kostka brukowa to najprostszy typ spotykany na rynku. Jest produkowana w jednolitym kolorze (najczęściej szarym lub czerwonym). Może przybierać kilka podstawowych kształtów: prostokątny lub klepsydry (X). Spotykamy ją na co dzień, idąc chodnikiem, jadąc ścieżką rowerową czy korzystając z parkingu. Musi wytrzymać bardzo duże obciążenia - zarówno mechaniczne, jak i ze strony warunków atmosferycznych, czynników chemicznych i biologicznych. Stosuje się ją też do utwardzania placyków dla tirów pod magazynami i w innych miejscach terenów przemysłowych.

Najważniejszą cechą przemysłowej kostki brukowej jest jej wytrzymałość. Ze względów bezpieczeństwa musi być chropowata, a także niezwykle odporna na ścieranie. Nie może nasiąkać wodą, ani przemarzać, a także zmieniać się pod wpływem promieniowania UV. Wygląd jest najmniej istotny, dlatego choć świetnie sprawdzi się na terenach przemysłowych, to na działce przy domu już niekoniecznie.

Kostka brukowa szlachetna

Kostki brukowe szlachetne dzielą się na cztery rodzaje. Pierwsza z nich to kostka o powierzchni strukturalnej. Charakteryzuje się ona wyglądem, który imituje naturalne kamienie. Kostka o powierzchni łupanej także ma spełniać podobne zadanie. Każdy jej element ma niepowtarzalny kształt. Nie przez odłupywanie, ale młoteczkowanie tworzy się kostkę o powierzchni postarzanej. Takie ścieżki nabierają bardzo zabytkowego charakteru i imitują stary bruk. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są aktualnie kostki o powierzchni płukanej. Jej obróbka polega na wypłukiwaniu wierzchniej warstwy betonu, aby na kostce pozostało jedynie zabarwione kruszywo. Takie kostki są antypoślizgowe przez swoją chropowatość. Wreszcie kostki o powierzchni szczotkowanej mają z wierzchu dodatkowe pory, a ich kolorystyka będzie niepowtarzalna.

Opracowanie:

Podziel się