Materiał Partnera Instalacja przyłączy – wprawna ręka i oko operatora koparki to podstawa

Instalacja przyłączy – wprawna ręka i oko operatora koparki to podstawa

Roboty ziemne nie należą do łatwych. Chodzi tu zarówno o umiejętność odczytu projektów budowlanych (obiektów i instalacji przyłączy), jak i o same prace ziemne z użyciem koparki. Operator koparki musi odznaczać się dużą wiedzą merytoryczną i co tu dużo mówić, po prostu praktyką. Dzięki posiadanemu doświadczeniu wykona nawet najtrudniejsze prace ziemne jak, chociażby niwelacje terenu wraz z pracami instalacji przyłączy wodno--kanalizacyjnych. Zobaczmy, na czym one polegają?

Zlecając usługi ziemne przy budowie domu, często nie interesujemy się samym poprawnym procesem wykonania prac ziemnych z użyciem koparki. Jest to podstawowy błąd, który w przypadku niekompetencji firmy budowlanej, błędów w praktyce (które mogą się przytrafić każdemu), kosztować nas będzie sporo czasu, nerwów i rzecz oczywista, pieniędzy.

Wiedza ogólna o przebiegu prac ziemnych daje minimum gwarancji

Wybierając firmę budowlaną do budowy domu, stawiaj przede wszystkim na dialog, zwłaszcza jeśli podstawą sukcesu przebiegu inwestycji, są prace ziemne takie, jak niwelacja terenu, wykopy pod fundamenty, czy wykopy pod przyłącza. Koniecznie sprawdź, z jaką firmą współpracuje generalny wykonawca robót budowlanych, w przypadku, jeśli sam nie ma prac ziemnych z użyciem koparki w swoim zakresie usług.

Wybrana firma, która wykona prace ziemne związane z urbanizacją terenu, jego przygotowaniem pod budowę, musi mieć nowoczesny park maszynowy i doświadczonych operatorów koparki. Przykładem takiej firmy jest firma Blk Machines Mateusz Blachucik. Dzięki latom praktyki, szkoleniom operatorów koparek, wyspecjalizowana firma w usługach koparko ładowarką z operatorem wykona takie prace, jak:

 • Wykopy pod fundamenty
 • Niwelacje terenu
 • przygotowanie terenu pod budowę
 • przyłącza kanalizacji sanitarnej,
 • przyłącza wodociągowe,
 • montaż przydomowych oczyszczalni ścieków,
 • montaż przepompowni ścieków,
 • montaż instalacji odprowadzających wodę deszczową,
 • montaż szamb,
 • montaż separatorów tłuszczu.

Przebieg prac ziemnych podczas niwelacji terenu pod budowę domu

Rozmowa na temat przebiegu prac ziemnych z firmą świadczącą usługi budowlane powinna znacznie nas uspokoić, w kwestii posiadanego doświadczenia i być idealnym uzupełnieniem dokumentacji wykonanych zleceń, z którą koniecznie musimy się zapoznać. To praktycznie jedyny sposób na potwierdzenie umiejętności, dokładności, rzetelności firmy budowlanej.

W przypadku robót ziemnych podczas niwelacji terenu pod budowę domu, mamy dodatkowo do czynienia z pracami:

 • Usunięcia warstwy żyznej gleby - humusu ziemnego,
 • Wykopami pod budowę domu,
 • Wykopami fundamentowymi,
 • Wykopami pod przyłącza
 • Wykopami pod przydomowe oczyszczalnie, bądź wykopami pod szambo itp.

Niwelowanie terenu to żmudny proces

Prawidłowo wykonane prace związane z wypoziomowaniem terenu muszą być czasochłonne. Firma, która podejmie się jego wykonania zlecenia, musi posiadać odpowiedni sprzęt i rozeznanie w charakterystyce gruntu, która opisana jest w projekcie budowlanym.

Plantowanie terenu bowiem to nie tylko wyrównanie terenu to przede wszystkim właściwe ułożenie warstw ziemi, gruzu, piachu dające właściwą stabilizację terenu pod dalsze roboty budowlane, usunięcie wszelkich nierówności terenu, wykończenie terenu pod właściwym kątem zaznaczonym w projekcie budowlanym (umiejętność odczytu wskazań niwelatora terenu) wraz z właściwym rozmieszczeniem podziemnych elementów składowych instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Ważnym, kluczowym elementem prac niwelacyjnych jest doprowadzenie rozłożenia właściwych warstw ziemi na całej powierzchni działki w zależności od jego późniejszego wykorzystania. Każde z rozwiązań czy to trawnik, parking czy chodniki i podjazdy są bowiem poddawane różnym obciążeniom i wymagają specjalistycznego ułożenia warstw stabilizujących teren.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas