Artykuł sponsorowany Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością w przypadku nowego budownictwa. Najczęściej jest stosowane w łazienkach i salonach. Obok jego funkcjonalności i wygody użytkowania warto jednak zwrócić uwagę na konieczność fachowego montażu. Dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej procesowi instalacji ogrzewania podłogowego.

Jak zaprojektować ogrzewanie podłogowe?

Wybierając ogrzewanie podłogowe należy zadbać o to, aby system był ściśle dopasowany do budynku i energooszczędny. Prawidłowy dobór ogrzewania wymaga wykonania wcześniejszej kalkulacji, która określi zapotrzebowanie na ciepło każdego z pomieszczeń w naszym domu. Po wyliczeniu zapotrzebowania przychodzi moment, w którym należy dobrać rozstaw rur w poszczególnych pomieszczeniach. Trzeba przy tym uwzględnić przewodnictwo cieplne materiału, który będzie pokrywał podłogę. Najlepszym przewodnikiem ciepła są posadzki ceramiczne i kamienne.

Po określeniu rozstawu rur należy wyliczyć zapotrzebowanie na materiały niezbędne do stworzenia tego typu instalacji. Elementem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest jakość i okres gwarancji na zakupione materiały. Mając gotowy projekt i materiały można przystąpić do prac „na gruncie”.

Jak przygotować podłogę do instalacji?

Wstępem do montażu ogrzewania podłogowego jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu należy rozłożyć warstwę folii polietylenowej. Będzie ona pełnić funkcję bariery zatrzymującej wilgoć. Folię należy wywinąć na ściany na wysokość kilku centymetrów powyżej planowanego poziomu podłogi. Następnie na folię nakłada się izolację termiczną w postaci styropianu o grubości 100 mm. Na ściany przy podłodze należy ułożyć tzw. izolację brzegową. Na powierzchnię styropianu trzeba jeszcze położyć specjalną folię refleksyjną, której celem jest odbijanie promieniowania cieplnego. Bardzo ważna jest także instalacja profili dylatacyjnych, których zadaniem jest podział większych powierzchni grzejnych na mniejsze sekcje. Dylatacje mają na celu zapewnienie powierzchniom grzejnym miejsca na rozszerzanie się pod wpływem działania temperatury.

Instalacja ogrzewania podłogowego?

Pierwszym etapem prac instalatorskich jest montaż rozdzielacza w szafce nadtynkowej lub podtynkowej. Ogrzewanie podłogowe należy montować ściśle według przygotowanego projektu. Zgodnie z planem na podłożu należy rozłożyć rury. Powinny być one przymocowane do styropianu. W tym celu stosuje się klipsy plastikowe typu zszywacz lub klipsy wkręcane. Po rozłożeniu i przytwierdzeniu rur należy napełnić całą instalację wodą w celu weryfikacji ewentualnych przecieków. Następnie cała instalacja powinna zostać odpowietrzona. Na końcu trzeba jeszcze przeprowadzić tzw. próbę ciśnieniową.

Jeżeli układ jest szczelny można przystąpić do przygotowania wylewki. Dobrym pomysłem będzie dodanie do zaprawy tzw. plastyfikatora, który poprawia właściwości mechaniczne wylewki. Dzięki temu wylewka jest mniej podatna na pęknięcia. Czas wiązania zaprawy wynosi ok. miesiąca. Po jego upływie trzeba wykonać wygrzewanie podłogówki. Przez pierwsze 3 dni ustawiamy temperaturę wody na 25 stopni. W 4 dobie należy podnieść temperaturę o 5 stopni. Następnie co 24 godziny należy zwiększać temperaturę o 5 stopni aż do poziomu 45 stopni. Po wygrzaniu stopniowo obniżamy temperaturę w tempie 5 stopni/dobę do momentu osiągnięcia pułapu 25 stopni.

Po wygrzaniu podłogówki trzeba jeszcze zainstalować głowicowe napędy zaworów rozdzielacza, podłączyć jednostkę kontrolną oraz zainstalować termostaty.

Instalacja ogrzewania podłogowego na papierze nie wydaje się być skomplikowanym zadaniem. W praktyce wygląda to już zupełnie inaczej. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w montażu ogrzewania podłogowego. Zakład Instalacji Sanitarnych Wod-Kan, Gaz, Co z Burowa oferuje kompleksowe usługi z zakresu instalacji sanitarnych. Wybierając firmę prowadzoną przez Pana Damiana Mostowika macie gwarancję rzetelnej realizacji zlecenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas