Materiał Partnera Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe – jak wykorzystać instalację c.o. w domu?

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe – jak wykorzystać instalację c.o. w domu?

Instalacja centralnego ogrzewania przygotowana dla domu jednorodzinnego jest przede wszystkim wygodne, ale daje też różne możliwości w zakresie podwyższania temperatur w pomieszczeniach. Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem jest montaż grzejników, jednak coraz chętniej inwestorzy decydują się na ogrzewanie podłogowe. Sprawdź, jakie są wady i zalety obu rozwiązań!

Jakie są najważniejsze zalety i wady ogrzewania podłogowego?

Efektywne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach nie jest łatwym zadaniem. Doskonale radzi sobie z tym jednak zainstalowany w przemyślany sposób układ ogrzewania podłogowego. Składa się on ze specjalnych przewodów, które umieszcza się na uprzednio wyłożonym folią zabezpieczającą podłożu. Cała instalacja po prawidłowym zaizolowaniu jest gotowa do wykończenia, czyli ułożenia na niej np. paneli podłogowych czy glazury. Ciepło w tym wypadku jest oddawane od podłoża, co jest niezwykle komfortowe dla domowników.

Temperatura podwyższana jest ponadto na całym obszarze pokoju, nie tylko w jego konkretnym punkcie. W ten sposób ograniczyć można straty ciepła, a tym samym rachunki za ogrzewanie. Takie wykorzystanie instalacji c.o. w domu jest też dobre dla alergików – ogranicza występowanie i osiadanie kurzu na powierzchniach. Ogrzewanie podłogowe to jednak nadal rozwiązanie dość drogie i problematyczne w montażu. Kłopotliwe są również jego usterki – w wielu przypadkach przy awarii niezbędne jest dostanie się do przewodów, co wiąże się z usunięciem materiałów wykończeniowych.

Klasyczne ogrzewanie pomieszczeń w domu z instalacją c.o., czyli grzejniki

Wykonanie tradycyjnego rozwiązania grzewczego do zwiększania temperatury wnętrz domu to montaż grzejników na ścianach. To znacznie prostsze i tańsze od wspomnianego ogrzewania podłogowego, a także łatwiejsze w ewentualnym serwisowaniu oraz konserwacji. Zastosowanie grzejników nie musi być również nieestetyczne – rury ukrywa się bowiem w ścianach. Zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe, to rozwiązania wymagające poprawnie zamontowanej instalacji centralnego ogrzewania. Prace związane z jej przygotowaniem wykona Michał Kopka, którego firma specjalizuje się właśnie w montażu takich układów.

W przypadku grzejników należy wskazać natomiast także ich wady. Przede wszystkim nierównomiernie rozprowadzają ciepło, będąc wymiennikami punktowymi. Wpływają też na wygląd pomieszczenia, stanowiąc widoczny element jego wyposażenia. Co zatem wybrać do domu? Choć ogrzewanie podłogowe jest droższe w montażu i serwisowaniu, to jednak pozostaje bardziej komfortowe. Grzejniki to jednak nadal równie efektywny i jednocześnie tańszy sposób na zwiększanie temperatury we wnętrzach z użyciem instalacji centralnego ogrzewania. Wybór zależy więc przede wszystkim od zasobności portfela inwestora oraz jego indywidualnych preferencji.

Opracowanie:

Michał Kopka

Buczkowice , Woźna 944

Podziel się