Artykuł sponsorowany Fakty i mity dotyczące przydomowych oczyszczalni ścieków

Fakty i mity dotyczące przydomowych oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązania alternatywne dla zbiorników odpływowych – szamba – wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia do kanalizacji miejskiej lub jest to nieopłacalne. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej przydomowym oczyszczalniom biologicznym i biologiczno-chemicznym. Postaramy się także podejrzeć co nieco oczyszczalnie drenażowe.

Biologiczne i biologiczno-chemiczne oczyszczalnie przydomowe

Biologiczne oczyszczanie ścieków to procesy tlenowe i beztlenowe. Przy tych pierwszych w procesie oczyszczania biorą udział bakterie, które rozkładają zanieczyszczania na wodę, dwutlenek węgla i nadmiarową biomasę. W procesach beztlenowych przy rozkładaniu zanieczyszczeń biorą udział mikroorganizmy; trzeba przy tym zaznaczyć, że oczyszczanie beztlenowe stosowane jest zawsze wspólnie z oczyszczaniem tlenowym. Jak mówi nam przedstawiciel firmy EKO-BIO Oczyszczalnie z okolic Łodzi, pierwszy etap biologicznego oczyszczania ścieków to przesiewanie. Dalej następuje usuwanie odpadów mineralnych poprzez ich samodzielne osiadanie. Kolejne kroki biologicznego oczyszczania ścieków to sedymentacja (stabilizacja, ciała stałe osadzają się na dnie zbiornika), obróbka biologiczna (większość organicznych zanieczyszczeń jest usuwana poprzez kontakt z mikroorganizmami) i osadzanie ostateczne. Przy oczyszczalniach biologicznych typu EKO-BIO, którym się przyglądamy, istnieje możliwość przekonstruowania ich w oczyszczalnie biologiczno-chemiczne. Przy eksploatacji takich przydomowych oczyszczalni wykorzystywane są specjalne środki chemiczne, dzięki którym możemy zredukować zawarty w ściekach fosfor nawet o 95%.

Inne rozwiązania, które możemy wybrać

Najwygodniejsze jest oczywiście przyłączenie do kanalizacji miejskiej, bo jest w przyszłości zupełnie bezobsługowe. Ze względu na lokalizację nie zawsze jest to możliwe lub budowa instalacji jest dla nas zbyt droga. Do wyboru mamy wówczas zbiornik bezobsługowy lub przydomową oczyszczalnię. Zbiornik na szambo nie jest drogi, podobnie jak jego montaż, jest bezawaryjny i nie wymaga samodzielnej obsługi. Spora z nas jednak woli wybrać oczyszczalnię z jednego względu: nie chcemy, by kiedykolwiek zaskoczyło nas nagłe zapełnienie zbiornika, na przykład podczas trwania rodzinnej uroczystości. Szczególne rozwiązanie to szambo ekologiczne, a właściwie oczyszczalnia z drenażem rozsączającym, oczyszczalnia drenażowa. Jest tania w zakupie i utrzymaniu, jednak trzeba zaznaczyć, że grunt pod nią musi spełniać odpowiednie warunki, by nie nastąpiło zapchanie przepustowości gleby, którą trzeba w takiej sytuacji wymienić.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas