Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o przydomowej oczyszczalni ścieków?

Co warto wiedzieć o przydomowej oczyszczalni ścieków?

Dużo mówi się o konieczności podejmowania proekologicznych działań. Z tego względu właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków zamiast kłopotliwego szamba. Korzyści, jakie płyną z tej decyzji, to nie tylko dobro naszej planety, ale także niewielkie koszty eksploatacyjne. Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? Dlaczego warto się na nią zdecydować? 

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? 

Na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków decydują się przede wszystkim mieszkańcy gmin o rozproszonej zabudowie. Tam poprowadzenie sieci zbiorczej kanalizacji sanitarnej byłoby zbyt kosztowne i najzwyczajniej – nieopłacalne. Chociaż w takiej sytuacji pierwsze, co nasuwa się na myśl, to instalacja tradycyjnego szamba, jego kłopotliwe opróżnianie zniechęca mieszkańców. Działanie przydomowej oczyszczalni ścieków zwykle polega na dwuetapowym oczyszczaniu zawartości zbiornika. 

Najpierw następuje oczyszczanie wstępne przy udziale bakterii beztlenowych oraz za sprawą grawitacyjnego oddzielania cząstek. Te o większej gęstości opadają na dno, gdzie ulegają fermentacji. Nieczystości zostają rozłożone na substancje rozpuszczalne, nierozpuszczalne i mineralne. Drugi etap polega na biologicznym oczyszczaniu ścieków w warunkach tlenowych. Przetworzone substancje mogą zostać z powodzeniem odprowadzone do gruntu, rowu melioracyjnego, a nawet stawu czy rzeki bez obawy o zanieczyszczenie środowiska. 

Jakie są zalety instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków? 

Przede wszystkim należy spojrzeć na aspekty ekonomiczne. Koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków jest nawet kilkukrotnie niższy niż tradycyjnego szamba. Ponadto użytkowanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest praktycznie bezobsługowe, a dodatkowo przyjazne środowisku. Możesz śmiało zapomnieć o konieczności uciążliwego wywożenia ścieków. Opróżnianie gromadzących się na dnie osadów wystarczy przeprowadzić raz w roku. Montażem przydomowych oczyszczalni ścieków w Lesku zajmuje się firma Dariusza Buczka Instalacje wodno-kanalizacyjne, CO, GAZ. Posiadając taką instalację, nie musisz martwić się o jej regularną konserwację. Wystarczy pamiętać, aby dostarczyć do kanalizacji specjalne bakterie i enzymy odpowiedzialne za jej prawidłowe funkcjonowanie. Dodatkową zaletą przydomowych oczyszczalni ścieków jest możliwość odzyskania części szarej wody, czyli pochodzącej z innych odpływów niż toaleta. Szarą wodę możesz wykorzystać np. do podlewania roślin w swoim ogrodzie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas