Artykuł sponsorowany Co wybrać? Przydomową oczyszczalnię ścieków, czy ekologiczne szambo?

Co wybrać? Przydomową oczyszczalnię ścieków, czy ekologiczne szambo?

Szambo ekologiczne oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązania, po które coraz częściej sięgamy. Są przyjazne środowisku, co w obecnych czasach zyskuje coraz większe znaczenie. Czasem też stanowią jedyne rozwiązanie na terenach, które nie mogą zostać podłączone do sieci kanalizacji. Czym jednak się one od siebie różnią? Jakie mają zalety i wady? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Zastosowanie w gospodarstwie domowym przydomowej oczyszczalni ścieków jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym. Zasilana energią elektryczną instalacja wzbudza w zbiorniku biologiczne procesy, które rozkładają nieczystości na proste składniki mineralne. Te odprowadzane są następnie do gleby, rowu melioracyjnego lub tez rzeki bez jakiegokolwiek ryzyka.

Obsługa biologicznej oczyszczalni ogranicza się do uzupełniania bakterii odpowiedzialnych za procesy biochemiczne w osadniku gnilnym oraz do regularnego usuwania z niego osadu. Konieczne jest też okresowe kontrolowanie składu odpływu z oczyszczalni.

Instalacja przydomowej oczyszczalni musi być dopasowana do rozmiarów gospodarstwa domowego, w którym ma pracować. Ponadto należy zachować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi jej elementami. Z tego powodu jej projektowaniem oraz montażem powinna zająć się odpowiednia firma – na przykład Bio-Tech, obsługująca klientów ze Zgierza oraz całego województwa łódzkiego.

Koszt budowy oczyszczalni przydomowej jest wysoki, jednak bardzo szybko się zwraca – średnio w ciągu trzech lat – a koszty użytkowania oczyszczalni są niskie. Musimy jednak pamiętać, że polskie przepisy ściśle określają warunki, w jakich może być budowana oczyszczalnia drenażowa – lokalne prawo może określać miejsca, gdzie będzie to zabronione, na przykład na terenach okresowo zalewanych wodą.

Ekologiczne szambo

Często mylone jest z przydomową oczyszczalnią ścieków, jednak nią nie jest. Jak wskazuje nazwa, szambo ekologiczne – podobnie jak tradycyjne – to zbiornik bezodpływowy. Budowane są z gotowych prefabrykatów, które są gotowe do montażu, w przeciwieństwie do konstrukcji szamba tradycyjnego. Instalacją takiego systemu powinna zająć się właściwa firma doświadczona w zakresie tego typu prac.

Zasada działania jest taka sama jak w przypadku tradycyjnego szamba. Nieczystości są gromadzone w zbiorniku i regularnie wywożone wozem asenizacyjnym. Miano „ekologiczne” nosi ono ze względu na wysoką szczelność wynikającą z wykorzystanych materiałów. Eko szamba mogą być wykonane z betonu lub tworzyw sztucznych, przy czym dużą popularnością cieszą się systemy szamba z HDPE.

Ekologiczne zbiorniki na szambo są bezpieczne dla środowiska, a koszt ich budowy jest jedynie niewiele niższy od budowy przydomowej oczyszczalni. Minusem jest tu na pewno konieczność wywożenia nieczystości, jednak ostateczny wybór między tymi dwoma rozwiązaniami uzależniony jest od warunków wodno-gruntowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas