Materiał Partnera Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza

Wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej polega w szczególności na naniesieniu postawionych budynków na mapy, po to, by móc dokonać aktualizacji mapy zasadnicze danego terenu. Tutaj każdy z postawionych obiektów, takich jak droga, kanalizacja, dom jednorodzinny nanoszony jest osobno, by dokładnie poznać charakter dokonanych na danym terenie zmian. By ustalić, czy prace zostały wykonane prawidłowo i zgodnie z pierwotnym projektem.

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza jest koniecznością, z którą należy przejść do porządku dziennego i dbać, by została wykonana jakościowo.

Kiedy i po co ją wykonywać?

Praca wykwalifikowanego geodety na placu budowy zaczyna się wraz z koniecznością wykonania pierwszych pomiarów i kończy, gdy dochodzi do inwentaryzacji budynku. Wsparcie geodety jest więc konieczne na niemal każdym etapie wykonywanych prac. Z tego też powodu dobrze jest skorzystać z oferty specjalisty, który doskonale zna się na swoim fachu, który corocznie wykonuje setki podobnych zleceń. Którego uprawnienia nie budzą zastrzeżeń i który zna się na swoim zadaniu, potrafiąc działać sprawnie, szybko i jakościowo. Takiego, jak geodeci z firmy Rafgeo Rafała Iwickiego.

Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wykonuje się po wybudowaniu obiektu. Może być to moment, w którym budowlańcy zabierają się za kolejny. Gdy na placu powstał dom, ale jeszcze nie podłączono go do sieci kanalizacyjnej ani do drogi. Wykonanie budynku w stanie surowym pozwala już na naniesienie jego wymiarów i granic na mapkę, dzięki której będzie możliwe zaktualizowanie map zasadniczych.

Rodzaje pomiarów powykonawczych

Wśród pomiarów geodezyjnych powykonawczych wyróżniamy pomiar bieżący i końcowy. Bieżący tyczy się głównie budynków liniowych, które podczas prac budowlanych systematycznie zostają zakopywane w ziemi. Przysypane ziemią, gruntem lub innym materiałem, który je ochroni przed uszkodzeniami, odkształceniami, przypadkowym lub specjalnym zniszczeniem przez człowieka i zwierzęta. Wykonuje się go podczas prowadzenia prac budowlanych na danym odcinku wykonanego już projektu. Wymaga on naniesienia zabudowanych budynków liniowych na mapę geodezyjną, i następnie na mapy zasadnicze. Dzięki tym zabiegom będzie możliwe odnalezienie takiej zabudowy w przypadku konieczności dokonania na niej napraw, konserwacji, wymiany.

Pomiarów końcowych dokonuje się po zakończeniu prac nad obiektami nieliniowymi, takimi jak budynki usługowe, przedsiębiorstwa czy domy jednorodzinne. Jego uwiecznieniem także jest zaznaczenie na mapie zasadniczej wykonanego budynku.

Usługi geodezyjne są niezbędne na placu budowy. Ich systematyczne wykonywanie może być konieczne przez cały czas trwania prac budowlanych. Obsługę geodezyjną inwestycji dobrze jest więc powierzyć sprawdzonemu specjaliście. Doświadczonemu i pewnemu fachowcowi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas