Artykuł sponsorowany Rodzaje pomiarów geodezyjnych na różnych etapach budowy

Rodzaje pomiarów geodezyjnych na różnych etapach budowy

Każda inwestycja w budowę nieruchomości wymaga spełnienia wielu formalności prawnych. Zaliczają się do tego także różne pomiary geodezyjne. Dzięki nim można mieć pewność, że posadowienie budynku na danym terenie będzie zgodne z założeniami projektu. Wyniki umożliwiają także aktualizację informacji w ewidencji gruntów i budynków, a także sieci uzbrojenia terenu.

Pomiary sytuacyjno – wysokościowe

Polegają na wyznaczeniu punktów na płaszczyźnie wraz z określeniem ich wysokości. Do wykonywania tych czynności stosuje się metodę biegunową. Dzięki temu można odwzorować układ szczegółów oraz rzeźbę terenu. Do pomiarów służą tachimetry. Urządzenia te występują w dwóch wersjach: optycznej i laserowej, z czego druga ma możliwość zapisywania wyników w pamięci wewnętrznej lub nośniku zewnętrznym. Dzięki temu powstają mapy sytuacyjno-wysokościowe tworzone na podstawie mapy zasadniczej.

Pomiary realizacyjne

To z kolei czynności, które umożliwiają posadowienie różnego typu budowli w terenie w zgodzie z planem zagospodarowania terenu. Składa się na nie tyczenie sieci uzbrojenia, jak i budynków. Chodzi przede wszystkim o określenie położenia obiektu budowlanego względem pozostałych elementów pozostających w jego obrębie na działce. Metody wykorzystywane do tego typu pomiarów opierają się na osnowie geodezyjnej, czyli uporządkowanym zbiorze punktów geodezyjnych wyznaczonych na podstawie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych. W przypadku obiektów powierzchniowych tyczeniu i utrwaleniu podlegają główne osie i punkty charakterystyczne budynku. Z kolei, jeśli chodzi o elementy liniowe, takie jak drogi lub linie kolejowe bierze się pod uwagę punkty załamania osi przebiegu oraz węzłowe.

Pomiary inwentaryzacyjne

Dwa poprzednie rodzaje odbywają się jeszcze przed rozpoczęciem budowy, natomiast inwentaryzacyjne są dokonywane po jej zakończeniu. To konieczna czynność, która umożliwia odbiór inwestycji, a co za tym idzie jej użytkowanie. Głównym celem jest weryfikacja wszelkich niezgodności pomiarowych z projektem budowlanym, które zaszły od początku do końca wznoszenia budynku. Zajmują się tym uprawnieni geodeci, na przykład z pracowni geodezyjnej M-Geo, mającej siedzibę na terenie Dąbrowy Górniczej. Wyniki są zamieszczane w dokumencie inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej, którą należy dołączyć do zgłoszenia o ukończeniu obiektu. Zawiera ona dokumentację geodezyjno-kartograficzną oraz operat geodezyjny. Pierwszy element odnosi się do wprowadzonych zmian naniesionych także na mapę zasadniczą. Drugi obejmuje całość akt, które były sporządzane podczas trwania każdego etapu tworzenia obiektu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas