Materiał Partnera Funkcjonowanie i rodzaje powietrznych pomp ciepła

Funkcjonowanie i rodzaje powietrznych pomp ciepła

W erze poszukiwań ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań coraz większym uznaniem cieszą się pompy ciepła. W zależności od typu urządzenia jako tzw. dolne źródło wykorzystują one do ogrzewania pomieszczeń wodę, grunt bądź powietrze. Jeśli cenimy komfort oraz wygodę użytkowania przy jednocześnie niskich nakładach inwestycyjnych, nasza uwaga powinna skierować się ku systemowi bazującym na aerotermi. Zapraszamy do lektury.

Zadania powietrznej pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła pozwala na wymianę energii między środowiskiem a medium, wykorzystując w tych w procesach, jak już sama nazwa wskazuje, dostępne bez ograniczeń powietrze atmosferyczne. W domowej instalacji grzewczej pełni ona taką samą rolę, co kocioł gazowy bądź elektryczny, a zatem służy do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Warto jednak wiedzieć, że wiele modeli pomp dzięki swojej konstrukcji umożliwia również chłodzenie pomieszczeń, stając się swego rodzaju klimatyzatorem. Jak to działa w praktyce? Sterując zaworem 4-drogowym, przy odwróconym kierunku przepływu energii czynnik chłodniczy zabiera ciepło z wody krążącej w instalacji, które jest następnie rozpraszane na zewnątrz obiektu.

Typy powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła funkcjonują w układzie split oraz monoblok. W przypadku pierwszego systemu mamy do czynienia z dwoma modułami, połączonymi ze sobą rurami chłodniczymi. Jeden z nich jest instalowany na zewnątrz i to właśnie w nim zachodzą procesy związane z pobieraniem energii czy jej transportem. Jeśli chodzi o komponenty, w powyższym module odnajdziemy wentylator, parownik, sprężarkę oraz zawór rozprężny. Z kolei na moduł wewnętrzny składa się skraplacz, grzałka elektryczna, a także pompa obiegowa c.o. Pompy typu split są napełniane czynnikiem chłodniczym w trakcie procesów instalacyjnych, przez co wymagają montażu przez osoby z właściwymi kwalifikacjami. Warto wiedzieć, że stawiając na nie, nie trzeba obawiać się zamarznięcia przewodów łączących obie jednostki. Zabezpieczeń komponentów, które przenoszą ciepło do budynku, wymagają zaś pompy w układzie monoblokowym występujące w postaci tylko jednego modułu zewnętrznego. Taka ochrona jest konieczna, gdy dojdzie do zatrzymania pracy pompy, chociażby w związku z przerwą w dopływie energii elektrycznej. Z odmrażaniem parownika zwykle nie ma jednak większych problemów, gdyż kierowany jest do niego bezpośrednio ze sprężarki gorący czynnik roboczy, usuwając oblodzenie w krótkim czasie.

Atuty powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła można instalować zarówno w nowych, jak i modernizowanych obiektach, o ile zadbano w nich o odpowiednie systemy termoizolacyjne. Szczególnie dobrze współpracują z niskotemperaturowymi odbiornikami ciepła, zaś w połączeniu z fotowoltaiką pozwalają na redukcję wysokości opłat za prąd. Wszystko to odbywa się z korzyścią dla środowiska naturalnego. Powietrzne pompy ciepła stanowią urządzenia niemalże bezobsługowe, a poprzez umieszczenie kluczowych elementów w układzie zamkniętym cechuje je długa żywotność, którą przy prawidłowej eksploatacji szacuje się na co najmniej kilkadzieścia lat. W przeciwieństwie do innych typów pomp, ich montaż nie wymaga kosztownych brak ziemnych związanych z budową dolnego źródła ciepła. 

Ostatecznego wyboru co do modelu pompy ciepła najlepiej dokonać, konsultując się z fachowcami takimi jak Mp Chłodnictwo Mirosław Piechocki, dzięki którym zyskamy pewność, że urządzenie będzie w pełni spełniało nasze oczekiwania. Powyższa firma prowadzi również sprzedaż oraz działania serwisowe w zakresie systemów klimatyzacyjnych oraz chłodniczych, dlatego warto zapoznać się bliżej z jej bogatą ofertą.

Opracowanie:

MP Chłodnictwo Mirosław Piechocki

Młodasko , Dojazdowa 4

Podziel się