Materiał Partnera Modernizacja instalacji grzewczej – montaż kotła na pellet

Modernizacja instalacji grzewczej – montaż kotła na pellet

Stara, mało wydajna instalacja grzewcza może generować duże koszty, które są dla właścicieli domów jednorodzinnych problemem. Warto zatem zastanowić się nad modernizacją centralnego ogrzewania i zmianie dotychczasowo używanego kotła na kocioł na pellet. To rozwiązanie pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale spełnia współczesne standardy względem czystości i komfortu użytkowania.

Zalety ogrzewania pelletem

Pellet jest opałem zaliczanym do paliw odnawialnych. Ma postać granulek o średnicy kilku milimetrów i powstaje z surowców pochodzenia roślinnego – głównie odpadów drzewnych niezawierających sztucznych dodatków. Jego główne atuty to ekologiczny charakter i wysoka wydajność, kaloryczność pelletu sięga bowiem 19 MJ/kg, natomiast zawartość popiołu nie przekracza 0,5%. W związku z tym instalacje grzewcze wykorzystujące to paliwo cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Niewątpliwą zaletą jest tu również fakt, że pellet nie zawiera szkodliwych substancji. Nie emituje też nieprzyjemnych zapachów, przeciwnie, zarówno w mieszkaniu, jak i pomieszczeniu magazynowym obecny jest zapach drewna.

Instalacje grzewcze na pellet zapewniają też wysoki komfort użytkowania w porównaniu do powszechnie spotykanych paliw jak węgiel czy olej. Biomasa jest tańsza niż pozostałe paliwa stałe, co pozwala znacząco zaoszczędzić na ogrzewaniu w skali całego roku. Kocioł na pellet jest bezobsługowy; nie wymaga od nas wizyt w kotłowni i regularnego dokładania opału do pieca, by uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Samego paliwa nie trzeba kupować hurtowo jak w przypadku na przykład węgla, wystarczy kupować opał w miarę jego ubywania. Pamiętać jednak należy, że odpowiednią wydajność zapewnić może jedynie paliwo wysokiej jakości. Przy wyborze pelletu zwracajmy uwagę na wymiar i gęstość paliwa, zawartość pyłu, wilgotność oraz wartość opałową. Opał ten wymaga również właściwego przechowywania i transportu.

Modernizacja kotła grzewczego

Decydując się na zmianę paliwa w instalacji grzewczej, musimy zdawać sobie sprawę z konieczności zakupu odpowiedniego urządzenia. Pellet może być spalany we wszystkich rodzajach kotłów, w praktyce jednak rozwiązanie takie jest mało opłacalne. Warto jednak wiedzieć, że specjalny palnik pelletowy może zostać zamontowany w kotle olejowym lub na węgiel. Montaż pieca na pellet w kotłowni należy przy tym powierzyć odpowiedniej firmie takiej jak firma Kawon Technika Grzewcza. Kocioł grzewczy w czasie eksploatacji poddawać należy też regularnym przeglądom, by zapewnić sobie jego pełną sprawność.

Nowoczesny piec na pellet to urządzenie w pełni zautomatyzowane jest to bowiem piec z podajnikiem, który dostarcza paliwo do kotła bez naszego udziału. My musimy jedynie zadbać o to, by regularnie opróżniać pojemnik z popiołu. Kluczowym elementem budowy kotła na pellet jest palnik umieszczony w korpusie wyposażony w grzałkę elektryczną do automatycznego rozpalania paliwa. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę i umieścić materiał opałowy w zasobniku. Po uruchomieniu podajnika pellet podawany jest na ruszt i na nim rozpalany. Ponowne uruchomienie podajnika następuje, gdy spadnie temperatura w obiegu instalacji grzewczej.

Opracowanie:

Kawon Technika Grzewcza Przemysław Nowak

Mąkolno 25

  • tel. 721 125 502

Podziel się