Artykuł sponsorowany Etapy wykonania przewiertów horyzontalnych

Etapy wykonania przewiertów horyzontalnych

Przewierty horyzontalne cieszą się coraz większą popularnością przy budowie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Ta technika bezwykopowa idealnie sprawdza się także przy wszelkich pracach budowlanych na potrzeby energetyki i telekomunikacji, żeby sprawnie umieścić w ziemi rury, kable i światłowody. Na czym polegają przewierty horyzontalne i prace z nimi związane?

Na czym polegają prace przewiertów horyzontalnych?

Wykonanie przewiertów horyzontalnych dzieli się na kilka podstawowych etapów. Najważniejszym jest z pewnością przygotowanie projektu trajektorii i wyznaczenie położenia punktu wyjścia przewiertu. Następnie dobiera się technologię wiercenia i przygotowuje teren pod potrzeby urządzenia wiertniczego. Samo działanie składa się z trzech kroków: wykonania wiercenia pilotowego, rozwiercania powrotnego i instalacji rurociągu. Otwór pilotażowy powstaje dzięki wiertnicy prowadzonej od zewnątrz. Gdy głowica wiertnicza znajduje się już po drugiej stronie otworu, zastępuje się ją głowicą rozwiercającą, jaka będzie przeciągnięta w drugim kierunku. Przewierty horyzontalne dzięki specjalnym połączeniom dają możliwość precyzyjnego wciągnięcia zakotwiczonego rurociągu.

Jakie zalety mają przewierty horyzontalne?

Technologie przewiertów horyzontalnych pozwalają ograniczyć ruch przy przekraczaniu szlaków komunikacyjnych, pasów startowych na lotniskach czy naruszaniu wałów przeciwpowodziowych. Metoda ta redukuje do minimum ingerencję w środowisko naturalne. W wielu miejscach jest to jedyny możliwy sposób, aby ułożyć instalację podziemną. Nie wymaga dostępu do powierzchni, pod którą wykonuje się przewiert. Korzystając z technologii bezwykopowej, nie ma potrzeby przeprowadzania kosztownej regeneracji nawierzchni, jak ma to miejsce przy tradycyjnych technikach wykopowych. Takie możliwości proponują m.in. bezwykopowe prace wiertnicze KRECIK, które dbają o jakość wykonywanych zadań.

Czym są przewierty horyzontalne?

Technologia przewiertów horyzontalnych to nic innego jak wykonanie otworu pilotażowego, następnie jego rozwiercenie do odpowiedniej średnicy i wciągnięcie stworzonej rury osłonowej lub kabla. Cały sekret tego procesu tkwi w specjalnie zaprojektowanej głowicy wiercącej, za pomocą której można zdalnie sterować odwiertem i jego precyzyjnym przebiegiem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas