Artykuł sponsorowany Jak wykonuje się budowę sieci wodociągowej bez wykopów?

Jak wykonuje się budowę sieci wodociągowej bez wykopów?

Stworzenie efektywnej sieci wodociągowej daje możliwość doprowadzenia wody do poszczególnych obiektów użytkowych, co znacząco wpływa na ich funkcjonalność. Często wykonywanym w tym zakresie działaniem jest przygotowanie wykopów, które jednak mocno ingerują w strukturę konkretnej działki i w wielu sytuacjach okazują się problematycznym rozwiązaniem. Możliwe jest jednak wykonanie prac metodą bezwykopową – czym się wyróżnia?

Brak możliwości stworzenia wykopu

Stworzenie sieci wodociągowej konwencjonalnymi metodami na terenach silnie zurbanizowanych może być wręcz niemożliwe ze względu na obecność wielu przeszkód w postaci konkretnych konstrukcji. W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, do których należy bezwykopowa budowa sieci wodociągowej. Do jej zrealizowania angażuje się mniej ciężkiego sprzętu, a same prace trwają krócej, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na koszty całego przedsięwzięcia. Są one niższe od tych, które generuje konwencjonalna budowa sieci wodociągowej.

Dwa najważniejsze atuty metod bezwykopowych sprawiają, że są one coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Należy jednak pamiętać, by ich wykonanie zlecić wyłącznie doświadczonym specjalistom, takim jak np. firma Krecik Przewierty Sterowane, która jest w stanie wykonać budowę sieci wodociągowej bez wykopów. Jak zatem dokładnie przebiegają prace w tym zakresie i jakie najważniejsze etapy można wyróżnić?

Wiele metod bezwykopowej budowy rurociągów

Do wykonania sieci wodociągowej wykorzystać można wiele specjalistycznych technologii, które umożliwiają budowę rurociągów bez konieczności wykonywania wykopów. Jedną z metod są przewierty sterowane, które realizuje się za pomocą niewielkich wiertnic. Rozwiązanie to sprawdza się m.in. w sytuacjach, gdy istniejąca już nawierzchnia nie może zostać w żaden sposób uszkodzona lub naruszona. Przy przewiertach sterowanych prace najczęściej odbywają się trójetapowo: po wierceniu pilotażowym grunt zostaje rozwiercony, a następnie umieszcza się w otworze rury, co określa się jako wciąganie rurociągu.

Do metod realizacji bezwykopowej budowy sieci wodociągowej zaliczają się także przeciski hydrauliczne oraz pneumatyczne. W przypadku tych pierwszych rury osłonowe wciskane są w grunt poprzez specjalistyczne siłowniki, natomiast przy przeciskach pneumatycznych wykorzystuje się charakterystyczny przebijak. Również i te rozwiązania dają możliwość wykonania sieci wodociągowej i przyłącza bez konieczności przygotowywania wykopów, co stanowi ich niewątpliwy atut. Należy jednak pamiętać, że nowoczesne technologie w tym zakresie powinny być zrealizowane profesjonalnie – warto z tego względu powierzyć takie prace sprawdzonym firmom zajmującym się przewiertami i przeciskami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas