Materiał Partnera Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne

Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne

Polacy coraz chętniej dbają o środowisko. Dlatego z każdym rokiem rośnie liczba osób, zarówno prywatnych, jak i przedsiębiorców, które inwestują w odnawialne źródła energii. Kolejnym poważnym krokiem jest tworzenie farm fotowoltaicznych. Jeśli jesteś biznesmenem, który jest na etapie podjęcia decyzji inwestycyjnej, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Jakie grunty nadają się pod dzierżawę?

Każdy inwestor, zanim zdecyduje się na dzierżawę gruntu pod fotowoltaikę, powinien zbadać przeznaczenie ziemi, poznać właściwości oraz stan prawny nieruchomości. Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Gdy okaże się, że nie ma możliwości na umiejscowienie elektrowni na danym terenie, to oczekiwanie na pozwolenie może zająć kilka lat i okazać się nieopłacalne. Natomiast jeżeli nie istnieje MPZP, to w celu otrzymania pozwolenia na budowę konieczne będzie wcześniejsze uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Jednak opcja ta wiąże się z uiszczeniem jednorazowej należności i opłat rocznych. 

Warto wiedzieć, że decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej potrzebują: użytki rolne powstałe z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego; zaliczone do klas I, II, III, IIIa, IIIb, IV, IVa, IVb, V i VI oraz pozostałe tereny wskazane przez ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Pozostałymi kwestiami, które należy brać pod uwagę, są: dostęp działki do drogi, nasłonecznienie, zacienienie i pochylenie.

Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne korzystną opcją dla rolników

Nie wszyscy inwestorzy posiadają grunty pod budowę farm fotowoltaicznych. Dlatego często decydują się na dzierżawienie ziem od rolników. Osoby, które chciałyby wynająć swój nieużytek, mogą zgłosić się do firmy Sun Hunter Sp. z o.o. Dzięki temu mogą otrzymać nawet 12 tysięcy złotych netto rocznie za dzierżawę hektara. Jak widać, jest to korzystna opcja. Jednak jest ona skierowana do osób posiadających grunty IV, V i VI klasy, przy linii średniego napięcia, bez MPZP oraz obszarów chronionych.

Opracowanie:

Sun Hunter Sp. z o.o.

Kraków , Krasickiego 36A

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas