Materiał Partnera Instalacja gazowa w domu- co warto o niej wiedzieć?

Instalacja gazowa w domu- co warto o niej wiedzieć?

Instalacja gazowa w nowych budynkach jest już raczej tradycją. Jednak coraz więcej właścicieli domów opalanych węglem, decyduje się na dokonanie wymiany instalacji. Dlaczego instalacja gazowa jest lepsza? Głównym powodem jest niższa cena za ciepłą wodę i ogrzewanie oraz komfort. Więcej informacji na temat tej instalacji dowiesz się w poniższym artykule.

Ogrzewanie gazowe, czy węglowe?

Dawniej zdecydowanie większą popularnością cieszyły się kotły na węgiel. Jednak obecnie ta sytuacja się zmieniła, gdyż to gaz jest chętniej wykorzystywany jako źródło ciepła. Jakie są tego powody? Jak wiadomo, ogrzewanie węglem nie generuje dużych kosztów (kotły oraz sam węgiel nie jest drogi). Jednak problemem jest zbyt duża emisja szkodliwych substancji do środowiska. W przypadku instalacji gazowej ta sytuacja nie ma miejsca. Poza tym ogrzewanie gazem jest tańsze od odnawialnych źródeł energii, sam zakup kotła na gaz to również nieduży wydatek. Kolejnym powodem, dla którego spora część społeczeństwa decyduje się na gaz, jest komfort użytkowania. Nie ma potrzeby zakupu węgla, jego przechowywania oraz przede wszystkim dokładania do pieca! Szczególnie uciążliwe jest to dla mam, które samotnie wychowują dzieci. Ponadto kotły gazowe są zautomatyzowanie, zatem nie wymagają praktycznie żadnej pracy. Jedynie musisz ustawić odpowiednią temperaturę grzania! 

Jakie formalności są niezbędne przed wykonaniem instalacji gazowej?

Na pewno, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy w pobliżu Twojej działki doprowadzony jest gaz. Z reguły tak, jednak są sytuacje, kiedy przyłącz gazu do danego obiektu, nie jest możliwy. Kolejnym krokiem jest wykonanie projektu instalacji gazowej. Musisz pamiętać, że projekt może wykonać tylko osoba, która ma odpowiednie wykształcenie i uprawnienia. Musi on zawierać dokładny przebieg wszystkich przewodów, a także miejsce, gdzie znajdzie się skrzynka oraz odbiorniki gazu. Jedną z godnych polecenia firm, która wykonuje projekty instalacji gazowej jest PROINSTAL!

Jeżeli otrzymasz już gotowy projekt od firmy, musisz postarać się o uzyskanie pozwolenia na przyłącze gazu. Oczywiście zanim wybierzesz się do urzędu, zabierz odpowiednie dokumenty (między innymi wspomniany projekt). Po zdobyciu pozytywnej decyzji możesz przystąpić do działania, czyli poszukać firmy wykonującej instalacje gazowe! Pamiętaj, aby wybrać ją rozsądnie, to od fachowców zależy szczelność przewodów! Nie ma tu miejsca na błędy.

Jeżeli instalacja gazowa okazałaby się nieszczelna, może spowodować to konieczność wykonania całego systemu od nowa! Za kontrolę szczelności zazwyczaj odpowiada kierownik budowy, jest to etap, bez którego nie będzie możliwe dokonanie odbioru obiektu. Gdy wszystkie kroki przebiegną prawidłowo, wystarczy już tylko podpisać kontrakt z dostawcą gazu. Tutaj wybór zależy od Ciebie! Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie ofert kilku dostawców i wybór tej najkorzystniejszej!

Opracowanie:

Proinstal Barbara Marciniec

Limanowa , Kościuszki 81A

Podziel się