Artykuł sponsorowany Czym charakteryzuje się dom mieszkalny w stylu góralskim?

Czym charakteryzuje się dom mieszkalny w stylu góralskim?

Wśród domów drewnianych coraz częściej można zauważyć te wznoszone w stylistyce góralskiej. Choć nadal tego rodzaju obiekty w największej ilości występują na południu Polski, w szczególności na Podhalu, to stanowią inspirację dla wielu inwestorów również w innych częściach kraju. Budynki mieszkalne wznoszone na wzór tego regionalnego budownictwa powinny posiadać szereg charakterystycznych elementów, o których piszemy w poniższym artykule.

Naturalne materiały

Podstawowym budulcem wykorzystywanym przy budowie domów w tej stylistyce jest oczywiście drewno. Służy ono nie tylko do wzniesienia konstrukcji, ale również wykończenia wnętrza. Przy wykorzystaniu surowców najwyższej jakości można liczyć, że wewnątrz będzie panować charakterystyczny i sprzyjający zdrowiu mikroklimat. Ponadto drewniany dom góralski to rozwiązanie dla osób ceniących sobie ekologiczne podejście do życia. Taki materiał bowiem sprzyja wznoszeniu budynków energooszczędnych. Podstawą jest oczywiście dobrze wykonany projekt domu, czym zajmują się fachowcy, między innymi w biurze projektowym Proj Inwest z siedzibą w Kościelisku. Powierzając to zadanie doświadczonym architektom, możemy mieć pewność, że w powstałej nieruchomości nie zabraknie podhalańskiego ducha.

Zewnętrzne piękno

To jeden z głównych elementów, którego nie może zabraknąć w tego rodzaju budynku mieszkalnym. Mowa tutaj nie tylko o przestronnym ganku, ale również dość sporym balkonie na wyższej kondygnacji. To najważniejsze części wypoczynkowe domu, z których można podziwiać piękno okolicy, gdyż takie nieruchomości najlepiej prezentują się w otoczeniu natury. Góralski charakter podkreślą drewniane balustrady z artystycznie wyrzeźbionymi motywami ludowymi. Podobnie jak słupy wsporne na werandzie lub tarasie, a także drewniane okiennice. Dobrze, jeśli balkon będzie znajdować się pod wysuniętą poza ścianę częścią dachu. Ten z kolei zgodnie z góralską stylistką powinien być stromy, dwuspadzisty i pokryty gontem. Taka konstrukcja nie jest przypadkowa, gdyż na terenach górskich zapobiega zaleganiu na nim śniegu. Nie można zapomnieć o kamiennej podmurówce, która nie tylko pełni funkcję ozdobną, ale również zapewnia stabilność budynku.

Funkcjonalne wnętrze

W tradycyjnych góralskich chatach na parterze znajdują się takie pomieszczenia jak: kuchnia, jadalnia, łazienka oraz salon, a na górze zaś same sypialnie. Pomieszczenia na drugiej kondygnacji ze względu na budowę dachu mają wiele spadzistych ścian, co dodaje im uroku. Oczywiście współczesne projekty budynków mieszkalnych mogą nieco odbiegać od takiego schematu. Często wnętrza pomimo drewnianego wykończenia, łączą w sobie tradycyjność z nowoczesnością. Materiał bowiem dobrze komponuje się z elementami szklanymi lub stalowymi. Z pewnością przytulny i niepowtarzalny klimat dopełni kominek usytuowany w pokoju dziennym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas