Artykuł sponsorowany Dom energooszczędny vs dom pasywny

Dom energooszczędny vs dom pasywny

Projekt domu energooszczędnego różni się zasadniczo od domu pasywnego. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę o jakie dokładnie różnice chodzi. Wiadomym jest, że oba rozwiązania mają na celu generowanie oszczędności. Pytanie tylko jakiego rodzaju są to oszczędności i jaka jest ich skala. Aby przybliżyć różnice między obydwoma projektami scharakteryzujemy dom pasywny oraz energooszczędny.

Jaka jest definicja domu pasywnego i energooszczędnego?

Dom energooszczędny jest budynkiem, którego zapotrzebowanie roczne na energię do ogrzewania nie przekracza 40 kWh/m2. Kolejnym parametrem jest zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną, która jest niezbędna do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody czy też prawidłowego funkcjonowania urządzeń domowy. W przypadku domu energooszczędnego wartość ta nie przekracza 180 kWh/m2. W obrębie domu pasywnego wartości te wynoszą odpowiednio 15 kWh/m2 oraz 120 kWh/m2. Suche liczby pokazują dobitnie, że izolacja budynku jest dużo bardziej zaawansowana w przypadku domu pasywnego.

Jakie materiały budowlane wybrać?

Wbrew pozorom materiał, z jakiego będzie zbudowany dom nie ma największego znaczenia dla jego energooszczędności. Dużo ważniejsza jest właściwa izolacja termiczna budynku oraz zastosowanie materiałów uszczelniających. Grubsza izolacja proporcjonalnie redukuje straty energii w domu. Dla przykładu jeśli chcielibyśmy ocieplić dom pasywny tradycyjnym styropianem, to grubość izolacji musiałaby wynieść 35-40 cm. Zastosowanie styropianu grafitowego pozwala zredukować grubość do 25 cm. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian domu pasywnego nie może przekraczać 0,12 W/(m2xK). W przypadku domu energooszczędnego wartość ta nie może przekraczać 0,20 W/(m2xK).

Jak wygląda konstrukcja domu pasywnego oraz energooszczędnego?

Przeglądając projekt domu energooszczędnego oraz pasywnego szybko dojdziemy do wniosku, że różni się on zasadniczo od konstrukcji tradycyjnych domów. Ich cechą charakterystyczną jest dosyć prosta bryła. Nie posiadają tzw. wykuszy jak również balkonów. Wynika to z faktu, że miejsca te są trudne do ocieplenia i uszczelnienia. W projekcie domu pasywnego dach ma formę jedno lub dwuspadową. Nie jest to standardem w przypadku domów energooszczędnych. Należy przy tym pamiętać, że maksymalną energooszczędność można osiągnąć poprzez niską wartość współczynnika A/V, który określa stosunek wewnętrznych przegród do ogólnej kubatury domu. Wymaga to przemyślanego planu rozkładu pomieszczeń w budynku.

Jak wygląda rozkład pomieszczeń w domach pasywnych i energooszczędnych?

Istotnym elementem budowy domów energooszczędnych jest również rozkład pomieszczeń. Główną zasadą jest umiejscowienie strefy dziennej od strony południowej, która jest najbardziej nasłoneczniona. Cechą charakterystyczną tej strefy będą duże okna, które pozwolą pobierać maksymalnie dużo energii z promieniowania słonecznego. W domach pasywnych powszechną praktyką jest przeszklenie całej ściany od strony południowej. Strona północna jest zupełną odwrotnością południowej. W północnej części domu znajdują się tzw. pomieszczenia techniczne jak kuchnia, łazienka czy spiżarnia. Ważną zasadą jest także projektowanie garażu poza bryłą budynku. Domy pasywne bardzo często są wyposażone w osłony okienne, które chronią latem przed przegrzaniem wnętrza.

Planując budowę domu pasywnego lub energooszczędnego warto zwrócić się o pomoc do Architektonicznej Pracowni Projektowej ARTEDIS z Piekar Śląskich. Duża kreatywność oraz doświadczenie w projektowaniu tego typu domów pomoże specjalistom z pracowni architektonicznej w doborze optymalnych i najbardziej efektywnych rozwiązań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas