Materiał Partnera Jak wybrać idealny projekt: dom parterowy czy z poddaszem?

Jak wybrać idealny projekt: dom parterowy czy z poddaszem?

Dużą popularnością cieszą się zarówno domy parterowe, jak i domy z poddaszem. Wybierając idealny projekt, weź koniecznie pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy.  Sprawdź, jakie są wymiary działki budowlanej. Zastanów się, jak ma wyglądać Twój wymarzony dom. Pomyśl też, jakie potrzeby masz Ty i Twoi najbliżsi. Dom powinien być nie tylko ładny, ale też funkcjonalny.

Projekt parterowego domu

Taki projekt jest chętnie wybierany zarówno przez rodziców z maluchami, jak i seniorów.  Wbrew pozorom zwykle nie jest tańszy od domu z poddaszem. Można go postawić tylko na dużej działce. Jej szerokość powinna wynosić przynajmniej 20 metrów.  Nie ma w nim schodów, co jak przypomina Studio Q Architekci, biura projektów, projekty domów Anna Maria Dąbrowska, jest sporym ułatwieniem dla rodzin z dziećmi, osób starszych i niepełnosprawnych. W ten sposób można też zaoszczędzić sporo miejsca. Ponadto żaden domownik nie czuje się odosobniony.

Dom parterowy ładnie komponuje się z otaczającym krajobrazem.  Analizując gotowe projekty, można łatwo zauważyć wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Zwykle dom parterowy ma kształt wydłużonego prostokąta i liczy 800-1000 m2.  Bardzo ważną zaletą jest krótszy czas budowy w porównaniu do domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym. Nowoczesny parterowy dom wyróżnia się prostą i zwartą bryłą. Pozbawiony jest zbędnych udziwnień i zdobień. Można w nim zamontować duże przeszklenia. Wtedy wnętrza będą jasne, przestronne i wizualnie większe. Wybierając projekt, zwróć uwagę, czy układ komunikacyjny jest prosty i praktyczny. Dom parterowy ma bezpośredni kontakt z tarasem i ogrodem.

Projekt domu z poddaszem

Dom z poddaszem użytkowym jest praktyczny i popularny. Można go postawić na mniejszej i węższej działce. Dzięki temu możemy zapłacić mniej za działkę budowlaną. Zajmują na niej mniej miejsca. Wybierając projekt, zwróć koniecznie uwagę na to, czy występuje wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Na parterze może się znaleźć strefa dzienna, a na poddaszu strefa nocna. Można etapami wykonywać poszczególne prace budowlane. Jest to niezwykle ważne dla domowego budżetu. Stawiając dom, zwróć uwagę na usytuowanie względem słońca. Wtedy wnętrza będą doskonale oświetlone. Jednocześnie latem nie będzie w nich strasznie gorąco. Dom z poddaszem jest bardziej energooszczędny niż dom parterowy. Na każdej kondygnacji można zaprojektować niezależną kuchnię i łazienkę. Wtedy bez problemu mogą w nim mieszkać rodzina dwupokoleniowa. Pokoje na poddaszu mogą być niezwykle stylowe i oryginalne.

Opracowanie:

Podziel się