Artykuł sponsorowany Dlaczego warto ocieplić dom wełną mineralną?

Dlaczego warto ocieplić dom wełną mineralną?

Utrzymanie domu kosztuje, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ogrzewanie budynku jest konieczne, by zapewnić domownikom komfort termiczny i zabezpieczyć elementy konstrukcyjne przed zgubnym wpływem wilgoci. Niestety, jeśli w domu brakuje odpowiedniej termoizolacji, ciepło wymyka się z wnętrz przez nieocieplone ściany, dach oraz nieszczelne drzwi i okna. Można temu zaradzić, decydując się na ocieplenie budynku wełną mineralną. Jakie są tego zalety?

Dlaczego wełna mineralna?

Wełna mineralna jest, obok styropianu, najpopularniejszym w Polsce materiałem dociepleniowym. Choć oba te produkty charakteryzują się podobnym współczynnikiem przewodzenia ciepła, wełna mineralna zapewnia domownikom jeszcze więcej korzyści. Jakich? Materiał ten doskonale tłumi i pochłania dźwięki, gwarantując tym samym bardzo dobrą izolację akustyczną budynku. Ponadto wełna mineralna w najwyższym stopniu chroni dom przed pożarem, ponieważ stanowi barierę dla rozprzestrzeniania się ognia.

Warto zwrócić uwagę także na jej sprężystość, dzięki której fragmenty materiału idealnie przylegają do ścian zewnętrznych. Uniemożliwia to tworzenie się mostków cieplnych, które mogą sprzyjać rozwojowi pleśni we wnętrzach budynku. Dzięki elastyczności wełny mineralnej można ułożyć ją na nierównym podłożu bez obaw o skuteczność termoizolacji. Poza tym materiał ten cechuje się paroprzepuszczalnością, czyli pozwala ścianom oddychać.

Komu zlecić wykonanie termoizolacji z wełny mineralnej?

Do modernizacji elewacji domu warto zatrudnić doświadczoną firmę budowlaną. Jak informuje specjalista z przedsiębiorstwa Sam-Bud – o powodzeniu inwestycji decyduje wiele czynników. Przede wszystkim fachowcy muszą odpowiednio przygotować podłoże na przyjęcie materiału dociepleniowego. Konieczne jest oczyszczenie, osuszenie i wyrównanie elewacji. Szczególnie istotne jest to, by pozbyć się z fasady wszelkich grzybów, nalotów i porostów, które mogłyby rozwijać się dalej pod warstwą termoizolacji.

Nie bez znaczenia jest też staranność wykonywanych prac. Wełna mineralna powinna być klejona do podłoża z dużą dokładnością. Wzmożoną ostrożność fachowcy muszą zachować zwłaszcza przy narożach, gzymsach i wykończeniach ościeży. Po przymocowaniu materiału dociepleniowego należy sprawdzić, czy pomiędzy płytami nie pojawiły się uskoki lub szczeliny. Jeśli wszystko będzie w porządku, ekipa remontowa może wziąć się za zbrojenie. Polega ono na nałożeniu na termoizolację cienkiej warstwy zaprawy zbrojącej oraz wtopieniu w nią siatki zabezpieczającej.

Na koniec pracownicy firmy budowlanej zajmą się estetycznym wykończeniem elewacji. Na fasadę budynku nakładany jest tynk. Najczęściej mineralny, silikonowy lub silikatowy. Tak przygotowaną powierzchnię można pokryć wybranym kolorem farby.

Opracowanie:

Piotr Bdzikot Sam - Bud

Zawada Stara 101

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas